Rikkis lamp sulatas äratuskella (1)

Rikkis lamp sulatas äratuskella

SULANUD KELL: Just selline kell vaatas hommikul ärganud perele laua pealt vastu. Õnnelik õnnetus andis aga perele märku, et lampi ei tohi põlema jätta järelevalveta.
Foto. Egon Ligi

Põlevast laualambist lähtuv kuumus oli nii tugev, et läheduses seisva äratuskella plastmassist korpus hakkas sulama. Spetsialistide arvates oli lambil tõenäoliselt mingi elektririke.

“Kui kellahelina peale ärkasin, oli toas imelik hais ja samuti ei olnud võimalik kella kätte võtta, sest see oli kuum,” meenutas eilehommikust ehmatust Kuressaares elav naine, kes oli pärast varahommikust ärkamist veel tunnikeseks suigatanud ja otsustanud selleks ajaks lambi põlema jätta. Tirisevat ja sulanud nupuga kella ei olnud aga kuidagi võimalik vaigistada ning seejärel oli tunda, et ka laualamp andis kahtlaselt palju sooja, mis ilmselt oligi äratuskella korpuse sulamise põhjuseks. Just selsamal momendil meenus emale, et laps oli mõni aeg tagasi kurtnud, et selle laualambi valgel õppides hakkas tal palav.

Saaremaa päästeosakonna juhi Margus Lindmäe sõnul oleks ema pidanud ettevaatlikuks muutuma kohe, kui laps sellise märkuse tegi, sest tõenäoliselt võis lambi elektrisüsteemis tekkida rike, mis panigi lambi ülekuumema. Rikke võis põhjustada näiteks lambi kukkumine. “Sellest võibki tulekahju alguse saada,” ütles Lindmäe, kui kuulis, et liiga tuline oli ka lambi alumine osa. Lindmäe sõnul põhjustavad elektri tehtud pahandused palju väljasõite, ning inimeste ettevaatlikkus aitaks osa väljasõite ära hoida. Seega soovitab päästeosakonna juht elektriseadmeid alati kontrollida, kui midagi on teistmoodi kui tavaliselt.

“Kui tuleb mingi võõras särisev hääl juurde või ebaloomulik kuumenemine, siis see on tõsine ohumärk, et midagi on korrast ära,” selgitas Lindmäe, lisades, et see ei käi muidugi kõikide asjade kohta, sest näiteks laadija adapterid lähevadki kuumaks. Ohutuse mõttes soovitab Lindmäe kodust lahkudes inimestel kõik pistikud vooluvõrgust igaks juhuks välja tõmmata. “Seda lampi ma enam omapead stepslisse ei soovitaks panna,” märkis Lindmäe.

Rautakesko AS-i tootejuht Andres Uustalu soovitas lastetuppa uut laualampi valides eelistada pigem säästulampi või kompaktlampi võimsusega vähemalt 11W. “Halogeenlampi tuleks pigem vältida, ka kaitseklaasiga halogeenlamp kuumeneb veelgi enam kui tavaline hõõgpirniga laualamp,” selgitas Uustalu, kelle sõnul on hõõgpirniga laualamp küll odav, aga alates 2012. aastat tuleb sinna ikka säästupirn sisse otsida ja mitte kõik säästupirnid ei sobi oma gabariitidelt sellistesse valgustitesse.

“Pahatihti valitaksegi lastele valgusteid mitte ohutuse, vaid selle järgi, kui palju vatte lambi sees on,” selgitas Uustalu, lisades, et enamik lastele mõeldud valgusteid on siiski 40 W pirniga või kasutatakse neis säästupirne, mis nii palju ei kuumene. “Siiski tasub alati meeles pidada, et ühtegi elektriseadet ei tohi jätta järelevalveta,” toonitas Uustalu.

Print Friendly, PDF & Email