Kolme päeva jooks tuleb rekordi ja Pavel Loskutoviga (1)

Kolme päeva jooks tuleb rekordi ja Pavel Loskutoviga

Foto: Raul Vinni

1974. aasta 22. novembril ühel jooksuvõistlusel startinud 9 meest ei osanud tol reedesel päeval aimatagi, et ligi 36 aasta pärast stardib samal võistlusel juba üle 300 jooksusõbra.

Saaremaa kolme päeva jooksu osalejate rekord on tänaseks juba purustatud. Veidi rohkem kui nädal enne stardipauku on end kirja pannud 303 põhijooksul osalejat. Nemad kavatsevad kolme päevaga läbida maratoni. Senine osalejate rekordarv jääb 19 aasta tagusesse aega, kui 1991. aastal oli rajal 282 osalejat, kellest lõpetas 231. Rekordiline lõpetajate arv oli aastal 1990, mil finišijoone ületas 236 jooksjat. Lisaks veel noortejooksul ja rahvajooksul osalejad.

Jooksu ühe peakorraldaja Helen Jürjo sõnul tundub, et rada hakkab juba kitsaks jääma. Kuid süüdistada pole tal selles kedagi peale iseenda. Jooksu algataja Tõnu Vaheri tütar on üks nendest, kes on kolme päeva jooksu aina rohkem ja rohkem reklaaminud ning seega Saaremaa ühele vanemale ja populaarsemale üritusele kandepinda kasvatanud. “Meil oli suur reklaam ajakirjas Jooksja – seda jagati kõigile osalejatele ümber Ülemiste järve jooksul ja Tallinna maratonil.

Ja Facebooki leht aitab kindlasti reklaamida ja meie koduleht samuti,” räägib Helen, kes 15. oktoobril ka ise stardijoonel seisab. Nagu tema isagi, kes on seni ainsana kõigil kolme päeva jooksudel kaasa teinud ning vaatamata arstide hoiatustele, et jooksuga tuleks koomale tõmmata, stardib taas tänavugi oma traditsioonilise numbriga 13.

Kas Loskutov lööb rekordi?

Kui Tõnu Vaher alustab järgmisel reedel oma 37. jooksu, seisab esimest korda siinsel stardijoonel Eesti tuntuim pikamaajooksja Pavel Loskutov. Valgamaa mehe pani kirja ja moodustas temaga koos võistkonna Margus Pirksaar, kes on ise kolmekordne siinse jooksu võitja ja eelmisel aastal lõpetas hõbemedaliga Taivo Püi järel. “Pavel on kaua aega tahtnud tulla, aga seni on seda tulemist seganud ettevalmistuslaagrid ja sügisesed maratonid. Nüüd, mil need on ära langenud (Loskutov ei jookse enam tipptasemel – toim) ja ma talle ettepaneku tegin tulla, ei kaalunud mees pikalt ja andis kohe jah-sõna,” rääkis Pirksaar. Ta lisas: “Kui viimase 10–15 aasta lõikes vaadata, siis pole ju ükski eesti tippjooksja jätnud Saaremaa kolme päeva jooksule tulemata, kui tal vähegi võimalust on.”

Pirksaar arvas, et Loskutov on võimeline lööma ka soomlase Juuso Rainio joostud ja 18 aastat püsinud rekordit, mida märgivad numbrid 2:12.03. Kahe viimase aasta võitja Taivo Püi alavormi ja vigastuste tõttu sel aastal oma võitu kaitsma ei tule. Seevastu tuleb saar-laste au kõrgel hoidma eelmise aasta kolmas mees Tõnis Juulik ning stardis on ka eelmise aasta teine Margus Pirksaar.

Joostakse golfikeskuses

Helen Jürjo sõnul on selleaastase jooksu korralduses ka mitmeid uuendusi. Neist üks puudutab jooksutrassi kulgemist. Esimese päeva 10 km joostakse Kuressaares juba tuttaval rajal Smuuli elamurajoonis, Marientalis, Kudjapel ja Põlluvälja tehnopargi ümbruses. Teise päeva 16,195 km kulgeb Lõpelt Iidesse, kuid kolmanda päeva 16-kilomeetrine jooks läheb tänavu läbi golfikeskuse. Varasematel aastatel on joostud mööda Kihelkonna maanteed ringteele, sealt läbi Kellamäe Lahe tee kaudu uuesti Kihelkonna maanteele ja mööda Aia tänavat linnaparki.

Nüüd joostakse Lahe teelt golfikeskusse ja sealt läbi Tuulte Roosi linnaparki. Samuti tehakse nüüdsest terve ring peale Kuressaare tervisepargile, millest enne läbiti vaid väike osa. Uut hingamist üritatakse anda ka spordiürituse meelelahutuslikule osale laupäeva õhtul. Mismoodi see teoks saab, Helen Jürjo veel ei öelnud. Ja vähem uudne pole ka see, et sel aastal saabub osa jooksjaid Saaremaa kolme päeva jooksule eralennukiga. Seda ei osanud need toonased 9 meest 1974. aastal vist isegi unes näha mitte.

Print Friendly, PDF & Email