Kärlal käib vägev hirvejaht (14)

Kärlal käib vägev hirvejaht

ÜKS PALJUDEST: Pildil olevad Kärla jahimehed saavad sel aastal küttida koguni 22 hirve. Ühe nendest tabas looma sarvedest hoidev Kalev Teär. Tema paremal käel on Toivo Vaik, kes on sel aastal lasknud juba kolm hirve.
Foto: Kristjan Teär

Saaremaa ainukeses vallas, millel puudub merepiir ja kilu püüdmine on seetõttu raskendatud, saavad seevastu jahimehed sel aastal kõvasti hirvi lasta. Kuu ajaga on kütitud juba pooled loomad neile eraldatud hirvede laskmise limiidist. Seda vaatamata sellele, et limiit suurenes sel aastal kolmekordseks.

Uskumatu, et esimese kuuga on pooled, see on üksteist hirve juba käes,” lausus Kärla jahimeeste seltsi juhatuse liige Toivo Vaik, kes on ise pihta saanud kolmele loomale. Üheteistkümnest hirvest kümme ongi kütitud hiilimisi, varitsusjahis. “Kui võib öelda, et suur külm kahandas kõvasti sigade ja kitsede arvu, siis meie panime tähele, et hirvekarjad on kõvasti võimsamaks muutunud,” ütles Vaik.

Ta põhjendas hirvede arvukust sigimiseks soodsate oludega. “Kõige tõenäolisem põhjus on see, et metsades tehakse palju raieid ja hirvedel on lankide peal rohkem toitu ja parem liikuda,” rääkis ta. Teised Saarte Häälega rääkinud jahimehed märkisid samuti, et läinud talv oli raske eelkõige kitsedele ja sigadele, hirved kui veidi toekamad loomad talusid lumeuputust paremini.

Toivo Vaik ütles, et kui varasematel aastatel on hirvelaskmise limiit olnud viis kuni kaheksa looma, siis tänavune limiit 22 looma päris ehmatas, kuid tegelikult on limiidi kasvul ka reaalne põhjus. “Hirvede üleasustus tõrjub välja põdra. Seda on Kärla maadel ka näha, et põtrade arvukus on samavõrra vähenenud, kui hirvede arvukus on tõusnud,” selgitas Vaik. Ta lisas, et hirv ei ole mingi ingel. Tavainimene ei pruugi hirve tehtud kahjustusi hoomata, kuid tegelikult kahjustavad hirved just metsanoorendikke, sellepärast on ka jahimeeste ülesanne nende arvukust piirata.

Kihelkonna jahimeeste seltsi juhatuse esimees Tormis Lepik lausus, et neil on limiit kaheksa hirve peale ja kütitud on üks. “Meil on varitsusjahist jäetud need loomad laskmata, kes veel kasvada võivad, ning jaht alles käib,” ütles ta, märkides, et võrreldes möödunud aastaga on neil hirvelimiit suurem, aga põder ja metssiga on samas klassis kui möödunud aastal. Lepik lisas, et karm talv võttis ka hirvekarjast nõrgemaid. “Et Kärlal nii palju hirvi on, siis ma julgen väita, et naabritel on vähemaks jäänud,” arvas Lepik, sõnades, et hirv on ikka väärt jahiloom. “Eks iga jahimees tahab endale korralikke hirvesarvi seina peale, see on iga jahimehe unistus.”

Laimjala kandi mehed seevastu ei lase hirve üleüldse. Sealse jahiseltsi juhatuse liige Vilmar Rei ütles, et neil on hirve liialt vähe. “Meile ei ole veel tekkinud, eks nad hakkavad tulema, aga ei ole veel sellist karja ega kogukonda tekkinud, et neid lasta,” rääkis ta. Jaht hirvelehmadele ja -vasikatele kestab novembri lõpuni, hirvepullidele jaanuari lõpuni.

Print Friendly, PDF & Email