Lugeja kiri: Inimene saab ennast ise aidata

Minu tutvus Mart Parmasega, selle erakordse inimesega, sai alguse 10 aasta eest. Esmapilgul tundus ta lihtsalt atraktiivse inimesena, kes ajas mingit imelikku juttu, rääkis meridiaanidest, mingitest imekanalitest inimese kehas, tema jutus oli igasugu põnevaid seoseid vaimu ja füüsilise keha vahel. Ta ei avalikustanud kunagi kõiki fakte korraga, aga nagu muuseas poetas jutu sisse oma tarkust ja teadmisi.

Tekkis huvi, mis on kestma jäänud. Praeguses eluolus, kus igaüks rabeleb ja korjab oma turjale (sõna otseses mõttes) pingeid, mis mõjuvad laastavalt tervele kehale, on Mardi koolitus selge märk, et see ei saa kesta niimoodi lõpmatuseni. Inimese tervis halveneb liiga kiiresti. Aina noorematel on hädad, mis kunagi olid n-ö vanainimeste pärusmaa: õlavöötme-, selja-, põlvehädad. Kõik tahaksid aga terved olla, samas loodetakse imerohtudele, mis aitaksid, või et probleemid lähevad ise üle.

Paraku juhtub imesid harva. Ainus võimalus olla terve ja aktiivne on tegeleda ise oma hinge ja kehaga. Vabandusi leidub alati – pole raha, pole aega, pole mida iganes, ometi on põhiline enamasti see, et pole viitsimist enda heaks midagigi teha. Mugavam on loota teiste abile. Imestan väga selle üle, miks ei kasutata ära võimalusi, mis n-ö kandikul ette kantakse. Isegi ei proovita.

Mina olen saanud Mart Parmase õpetustest väga palju oskusi enda ja teiste aitamiseks. Olen kogenud suvelaagrites hiina tervisevõimlemise tervistavat toimet, saades aru, et nii lihtne see ongi… Väikesed lapsed teavad seda ja liiguvad-liigutavad ennast piisavalt, suured ja tähtsad inimesed on selle lihtsa tõe aga unustanud.

Hiina võimlemisel on eeliseks see, et seda saavad teha igas eas ja eri võimekusega inimesed, ka toolil istudes, kui seista ei jõua. Siin ei ole järske liigutusi ja kõik, mida keha vajab, on sujuv ja lihtne liigutamine, nii nagu on looduse poolt ette nähtud. Samas saab igaüks võtta endale igapäevaseks tegemiseks harjutustest selle, mida ta keha kõige enam vajab. Tasuks aga kingib tänulik keha meile parema elukvaliteedi.

Liidia Puusepp

Print Friendly, PDF & Email