Uus perekonnaseadus ei väärtusta abielu (10)

Uus perekonnaseadus ei väärtusta abielu

 

Uus perekonnaseadus tekitab küsimusi ja kütab kirgi. Kuressaare linnavolikogu linnakodanikukomisjoni viimasel istungil tõdesid komisjoni liikmed, et e-teenindamine on sellisel kujul täiesti arusaamatu – kui Eesti vabariigis ei ole enam sünni-, surma- ega abielutunnistusi ning inimene saab olulise dokumendi asemel vaid arvutist väljaprinditud A4 formaadis paberi.
Saarte Hääl küsis linnakodanikukomisjoni liikmetelt arvamusi, et neid nüüd lugejatele vahendada.

Anti Toplaan, komisjoni esimees
Komisjoni 15. septembril toimunud koosolekul tegi pikema ettekande maavalitsuse kantselei nõunik Avo Levisto ja nõutust tekitas meis just perekonnaseaduse rakenduslik külg. Inimeste jaoks oli uudis see, et enam ei väljastata tunnistusi, antakse ainult tõendeid, ja praegune praktika tundub olevat ka selle asjaga tegelejatele problemaatiline. Kui varem kulus ühe inimese teenindamiseks büroos 15 minutit, siis nüüd läheb aega kolmveerand tundi, kuna eraldi tuleb skanneerida kõik dokumendid. Seetõttu tekivad järjekorrad. Ka infosüsteem ei ole õigesti käivitunud, sarnaselt e-kooli süsteemile.

Jaan Lember, komisjoni liige
Eesti inimese ajaloolised traditsioonid, pereväärtused on igaühel hinges ja neid on seadustega raske ette kirjutada. Ometi inimesed vananedes hakkavad rohkem väärtustama oma algdokumente ning need on tähtsad. Hetkel, kui see tähtis päev käes on, ei oska sellest võib-olla nii aru saada.
Avo Levisto tõi välja, et bürokraatia on raskelt suurenenud, toiming kestab endise 10–15 minuti asemel 45 minutit ja noored on häiritud, et ei ole konkreetset Eesti riigi sümboolikaga tunnistust, mis annab teada, et nemad on seaduslikus abielus või et neil on perre sündinud laps. Tegelikult inimesed tahaksid seda.
Pealegi näeme me praegu koolis, mida tähendab, kui e-süsteem hästi ei toimi. Kaos on päris suur, praegu on e-kooliga pidevad tõrked, me oleme kogu aeg selle sees – kõik lingid ei tööta, pidevalt annab süsteem tõrketeateid jne. Samas oleme lepinguga seotud, leping on juriidiline akt ja seepärast võib küll öelda, et ükskõik milline infosüsteem kokku jookseb, tekib totaalne kaos.
Seepärast võin kokkuvõttes öelda, et kõiki asju ei saa seadusega paika panna ja et eestlastele on omane traditsioonide jätkamine. Abielu on üks selline väga konkreetne asi ja kindlasti on tarvis, et Eesti riik seda väärtustaks, ja riigi sümboolikaga dokument on ikkagi mälestus kogu eluks.

Helga Nurmekann, komisjoni liige
Ma olen juba täitsa vana inimene ja elu jooksul on ikka olnud vaja näidata sünnitunnistust. Me ei ela ju ainult tänases päevas ja me ei tea, mis võib inimestel juhtuda, on need siis tulekahjud või muud õnnetused. Nüüd pole mul kuskilt oma sünnitunnistust ega abielutunnistust saada, midagi pole olemas.
Me ei ole mõni selline rahvas, keda on nii palju, et pole arvepidamist inimeste kohta.
See ikka ei ole õige, et kõik abiellumised on vabad ja kõik on lubatud. Seda ei võeta enam tõsiselt. Igal asjal peaks ikka oma kord olema.
Me uurisime ka seda, et mis siis saab, kui keegi stepsli seinast välja tõmbab – kust neid andmeid siis saab? Selgus, et seda ei oskagi praegu keegi öelda, aga pidada varutama üks varulahendus. Meil on ikka nii, et enne teeme tüki läbi ja siis hakkame vaatama, mis saab, kui midagi nahka on läinud.
Õnneks on alles kirikuraamatud, aga kõik ei risti oma lapsi. Nüüd tuleks teha üleskutse, et kõik oma lapsed ristiksid ja abielud laulataksid. Siis jääb vähemalt midagi alles. Mäletame ju, kui meil olid need maade jagamised, siis oli ikka see kirikuraamat see, kust andmeid leidis.
Peale andmete säilimise oleks kirikusse minekust kasu ka inimese hingele.

Sille Väli, komisjoni liige
Mina ei olnud uue perekonnaseadusega tutvunud ning mulle tuli see täieliku üllatusena. Olime kõik hämmingus, ega seda ei oskagi kommenteerida.
Minu arvates ei pea kõik “e” peale minema, minule see isiklikult absoluutselt ei meeldi. Esiteks peaksid säilima vanad traditsioonid ja teiseks ei ütle inimesele see e-paber midagi. See nagu polekski midagi.
Olen kindel, et uus perekonnaseadus kahandab abiellumise mõtet ja ei populariseeri kohe kindlasti abielu registreerimist.

Print Friendly, PDF & Email