Minu öökapiraamat

Minu öökapiraamat

 

Öökapiraamatule mõeldes kerkivad silme ette tegemistest täidetud päeva hilised õhtutunnid, mil sooviks lugeda raamatut, mida tahaks vaatamata väsimusele veel kätte võtta.

Tavaliselt sellise oodatud tegevusega kaugele ei jõua, kuna hommikul juurdled, kas see, millele mõtlesid, oli pärit loetust või unenäost. Kaugemale jõuab siis, kui leiad lugemiseks aega enne päeva viimast tundi. Kõige suurem lugemisele ligilähedane kogemus on sügisesse pöörduva aasta jooksul olnud seotud peamiselt kuulamisega. Nii olen läbi mitme aastaaja kuulanud CD-plaatidele Aare Kimmeli poolt loetud pühakirja selgitamiseks mõeldud sarja “Piibel – kaanest kaaneni”. Aiatööde ja treeningute ajal loodan 1000-st pooletunnisest saatest koosneva audioprojektiga lõpule jõuda jõuludeks.

Pisteliselt loen igal nädalal erialast kirjandust. Kuulun ilmselt nende inimeste hulka, kes aeg-ajalt ostab raamatuid kodusesse raamatukokku lootusega jõuda kunagi nendega ka põhjaliku tutvumiseni. Viimane ajaloohuvist ajendatud ja suvel riiulist leitud raamat oli Martin Baueri “Templirüütlid, müüt ja tõde”. Selle lugemine aitab heita valgust mitmetele tänapäevastele nähtusele, mida ei oskakski esialgu nüüdisajaga seostada. Väga ootamatu on näiteks seostada kunagist Templiordut Euroopa Liiduga. Kui aga tutvuda selle ordu ajalooga, näeme, et selle liikmed kõigist Euroopa regioonidest liitusid selleks, et täita ühist ülesannet.

Juba ordu aegadel liikusid jutud uhketest, üleni valgesse rõivastatud rüütlitest, kes ilmutasid lahingutes surmapõlgust, kuid keda argipäeval avalikkuses haruharva nägi. Templirüütlid olid omaaegsete rüütlite eliit, kelle ideeline eeskuju tegutseda rangete eetiliste põhimõtete järgi elab osaliselt muutunud vormis edasi tänapäeva Euroopa sõjaväekohusluses. Tollane rüütelmunk on raamatu autori arvates tänane vormiriietust kandev kodanik.

Sõna otseses mõttes lugemislaual on seni eesti keeles ilmunud kõige põhjalikum käsitlus paganate apostlist – F. F. Bruce “Paulus”. Soovitan seda lugemiseks neile, kes soovivad saada väga head ja kergesti jälgitavat ülevaadet mehest, kes on kirjutanud teadaolevalt vähemalt 13 Uue Testamendi kirja.

Anti Toplaan
Laurentiuse koguduse õpetaja

Print Friendly, PDF & Email