Linnateatris etendub maailmaklassika – Arthur Milleri “Hind”

Linnateatris etendub maailmaklassika – Arthur Milleri “Hind”

HETK PROOVIS: Guido Kangur (Gregory Solomon)
Foto: Egon Ligi

3. oktoobril avab Kuressaare Linnateater taas oma uksed teatrihuvilistele. Uut hooaega alustatakse võimsalt. Esietendub draamaklassik Arthur Milleri “Hind”, mille on Kuressaare Linnateatris lavale seadnud Heiti Pakk.

 Mängivad paljude lemmikud Guido Kangur, Riho Kütsar, Elina Reinold ja Aarne Mägi. Lavastuse kunstnik on Rein Nettan. Arthur Milleri näidendeid on Eestis edukalt mängitud. “Hinda” on varem lavastatud Vanemuises (1987) ja Rakveres (2005). Ometi on see 1968. aastal Ameerikas esietendunud näidend just nüüd Eestis mängimiseks küps ja aktuaalne – sellesse on sisse kirjutatud haiglaslik ostlemine, tööpuudus, majanduskrahh, raha- ja võimumängud, positsioonide hierarhia.

Ameerikas on kapitalistlik rahaorjus läbi põetud juba mitmeid kordi, samas kui eestlasteni on sellised nähtused laialdaselt jõudnud viimase 20 aastaga. Me oleme sisenenud kapitalistlikku lääneühiskonda. Arthur Milleri näidendi keskmes on peresuhted, täpsemalt kahe venna taaskohtumine pärast 16 aastat. Kõik näidendi tegelased on oma elus teinud valiku ja millist hinda on nad selle eest maksnud, ei tea nad elu lõpuni. Keegi ei tea.
Kuressaare Linnateatris toob Milleri näidendi lavale Heiti Pakk. Psühholoogi haridusega Pakile on selle näidendi lavastamine arvatavasti eriti huvitav.

Tegelased on ju pealtnäha täitsa tavalised inimesed, kuid mis seinte vahel neis avaneb, on väga isiklik, valus ja narrgi. Lavastaja sõnul käsitleb Milleri näidend teemasid ja küsimusi, mida pole varem sellisel viisil esitatud. “Üks neist on seotud nn asjade selgeks rääkimisega, mida üldiselt peetakse küll valusaks, aga siiski õigeks eesmärgiks. Millise vastutuse me võtame, kui kellelegi tõde näkku ütleme või sunnime kedagi tõele näkku vaatama?” Arthur Milleri “Hind” on puhastverd psühholoogiline draama, milles on nauditavad dialoogid ja inimlikud karakterid.

Maailmaklassist draama vajab meisterlikke näitlejaid, et pinge seisaks õhus. Tundub, et siingi on valik läinud kümnesse. Selleks, et tiheda töögraafikuga näitlejad tuleksid Saaremaale lavastust tegema, peab olema hea põhjus. Seda see Arthur Milleri teatritükk ka on – hea põhjus ja tõsine väljakutse. Etendused oktoobris Kuressaare Linnateatris: 3. oktoober, 8. ja 9. oktoober.

Piret Puusepp

Print Friendly, PDF & Email