Hispaanlased tulid Saaremaale kartulit võtma (2)

Hispaanlased tulid Saaremaale kartulit võtma

SAAREMAAGA RAHUL: Sõstrasilmsed noored hispaanlased paistsid oma reisiga Saaremaale vägagi rahul olevat, mistõttu oli seda ka lihtne pildile püüda.
Foto: Egon Ligi

Grupp Olvera linnast pärit noori hispaanlasi käib nädala jooksul läbi terve Saaremaa – uuritakse, kuidas on siin noortel lood tööle saamisega ja millised on kohalikud tööturuprobleemid ning ühes Leisi keskkooli õpilastega proovitakse ka kartulivõtutööd.

Hispaania noorte reis Saaremaale sai teoks tänu Euroopa Liidu programmi “Euroopa noored” toetusele. Et tegemist on sellise projektiga, mille läbiviimist peavad noored paljuski ise organiseerima, siis on hispaanlaste Saaremaa reisi eestvedajaks kohalik noormees Sander Mägi. “Igal aastal tehakse selliseid programme, kus inimesed tegelevad noortevahetusega. Igal aastal on ka erinev teema, mida vahetuses osalevad noored uurivad,” rääkis Mägi Saarte Häälele. Kui eelmistel aastatel on noormehe sõnul uuritud näiteks kultuuride vahelisi erinevusi, siis sel aastal on läbiv teema töö ja tööpuudus.

Töömured ja kartulivõtt

“Augusti keskel külastasime neid, uurisime nende kultuuri, kuidas nemad tööd otsivad ja kui raske on seal töökohta saada. Nüüd tulid nemad siia ja meie näitame neile, kuidas on siinsetel noortel tööle saamisega,” selgitas Mägi. Olverasse pääses 19 saarlast (16 õpilast ja kaks juhendajat) – täpselt sama palju, kui nüüd siia vastukülastusele tuli. Eile oli koos kohalike õpilastega Kuressaare linna avastamas ühtekokku 36 noort.

“Käisime läbi Upa koolihoonest ja ametikoolist Kuressaares, töötukassas käisime ja vestlesime ka Saare maavalitsuse esindaja Inga Teäriga – tema rääkis meile Saaremaast üleüldiselt ja sellest, kuidas riik noori toetab,” ütles Mägi. Saarte Hääl tabas noortegrupi eile pärastlõunal Kuressaare linnust uudistamas ning järgmisena ootasid neid Kaali ja Angla. “Iga päev on sisustatud kindla piirkonnaga. Leisis näiteks räägime sealse päästekomandoga, kus selgitatakse, kui raske on tuletõrjuja töö, ja näitame neile ka Eestis kõige tavalisemaid töid nagu näiteks kartulivõtmine,” lisas Sander Mägi. Kartuleid lähevadki noored võtma täna.

Loodus elavam kui Hispaanias

Suurepärast inglise keelt kõnelev Indigo Benito McGuinness arvas, et Saaremaa on Hispaaniast ikka väga erinev. Hispaania noorte jaoks on tema sõnul üllatuslik see, et siin on maa suhteliselt lame, seal on seevastu palju mägesid. “Ilmastik on muidugi pisut erinev. Kui meil on suvi väga kuum, siis on praegu täitsa tore olla mõnda aega veidi jahedamas kliimas,” lisas Indigo. Muidu aga naudivad noored Saaremaal Indigo kinnitusel nii siinset loodust, toitu kui ka inimesi.

“Üks, mis mulle eriti silma hakkas, on see, et siin on kõik nii roheline justkui kevadel. Hispaanias on suvel kõik kollane, kuiv ja surnud. Seega on tore olla vahelduseks kuskil, kus kõik tundub nii elus,” naeris noormees. Leisi keskkooli projektijuhi Lilian Västeri sõnul, kes oli kõnealuse noortevahetuse juures projektikirjutaja rollis, kulus noortevahetusele Euroopa Liidu programmi ja Leisi valla toetust üle 200 000 krooni.

Print Friendly, PDF & Email