Väetisehinnad maailmas tõusevad

Inglismaal teeb põllumeestele muret väetiste hinnatõus, teatab AS-i A Tammel kodulehekülg. Väetisetootjad Yara ja GrowHow on teatanud, et näiteks amooniumnitraadi hind tõuseb oktoobris tasemele 4700 Eesti krooni tonni eest. Septembris on see hind veel 4100 krooni. Karbamiidi hind on praegu 5350 kr tonni eest, kuid võib jõuludeks tõusta tasemele 5600 kr tonn.

Mõlemad väetisetootjad toovad hinnatõusu põhjenduseks teraviljahindade kiire tõusu viimastel kuudel. Sellest tulenevalt plaanivad põllumehed külvipindasid suurendada ja see suurendab ka väetiste nõudlust. Samas ei suuda olemasolevad tehased suurenevat nõudlust rahuldada. Firmade esindajate sõnul on nende laoseisud tunduvalt väiksemad kui aasta tagasi samal ajal ning selline olukord kestab vähemalt aasta lõpuni.

Kriisi ajal tootmist vähendati ja nüüd ei suudeta seda uuesti suurendada nii kiiresti, kui nõudlus kasvab. Järgmise nelja aasta jooksul on ette näha väetiste kasutamise kindlat suurenemist. Samas kasvavad ka tootmismahud, mis võivad nõudlust isegi ületada. Seega võib 2–3 aasta pärast olla väetiste sektoris juba ületootmist, mis omakorda tähendab jälle madalamaid hindasid.

Print Friendly, PDF & Email