Saarlased käisid Šveitsis lihaveisekasvatust kaemas

Viis Saaremaa lihatootjat tegi möödunud nädalal kaasa Eesti lihaveisekasvatajate seltsi korraldatud õppereisi Šveitsi.

Eesti lihaveisekasvatajate seltsi juhatuse esimees Leino Vessart ütles, et lihaveiste kasvatus ja turustamine on Šveitsis väga kõrgel tasemel ning silma hakkavad väga korralikult haritud maad. Pindala poolest Eestist väiksemas Šveitsis elab seitse korda rohkem inimesi, mistõttu on maakasutus väga efektiivne.

Ranso talu peremees Jaanus Sall rääkis, et Šveitsis ulatuvad põllud linnadeni välja ning palju kasutatakse loomade karjatamiseks ka mäenõlvu. On tavaline, et šveitslane kasvatab kultuure ka 0,3 ha suurusel maalapil, viimane kui viljakandev maalapp on üles haritud. Enim avaldas Jaanus Sallile muljet Šveitsi riigi valmisolek toetada ääremaadel elavaid inimesi, riik pakub seal igal sammul inimesele tuge maal toimetulemiseks ja motiveerib teda seal elama. “Toetusprogrammid on viidud iga inimeseni, et igaüks, kes midagi soovib teha, seda ka teha saaks,” ütles Sall. “Seal regionaalpoliitika toimib, aga Eestis on see lihtsalt sõnakõlks ja maa jookseb inimestest tühjaks.”

Jaanus Sall rääkis, et aastasadade jooksul kujunenud Šveitsi maaelumudel toetub väga tugevatele traditsioonidele. “Šveitslased on minu meelest väga kohakesksed inimesed, nad ei rända ega võta midagi nii kergesti omaks,” ütles Sall. Metsa Juhani talu peremees Andrus Sepp leiab, et kindlasti on eestlastel õppida ka Šveitsi loomakasvatusest, kuid esmajoones oli muljetavaldav sealsete loomakasvatajate töö tarbijatega.

Eestlased külastasid näitusmüüki, mille eesmärgiks oli Šveitsis toodetud toidu propageerimine, kusjuures üritust korraldasid just nimelt tootjad, aga mitte kaubandusketid või muud organisatsioonid. “Meie tootjatena nagu ei tunneta üldse, et me peaksime tegelema tarbijatega, oleme orienteeritud rohkem tooraine tootmisele, toodame oma liha ja piima ning süüdistame kokkuostjat, et hinnad on madalad, aga me ei näe tarbijat, kes selle ära ostavad,” lausus Sepp.

Print Friendly, PDF & Email