Raamatutest Epp ja Justin Petronega

“Peaaegu terve tunni kuulsin järjest vaid üht – meremees, meremees, meremees. Lauljad ei jäänud hetkekski vait. Kui mul oleks olnud relv, oleksin kohvikukrapi pilbasteks tulistanud. Meremeeste muusika, see ebakõlaline ja monotoonne akordionikääksutamine, tegi mind merehaigeks, eriti pärast seda, kui ma olin ära vitsutanud taldrikutäie rasvaseid küüslauguleibu, mille liiga krõbedaks praetud ning küüslauguga lämmatatud tükke mu näljased käed veel hapukoore sisse kastsid,” kõlas mõnusa aktsendiga eestikeelne jutukatke paari nädala eest Orissaare raamatukogus.

 Lõik pärines veebruaris ilmuvast “Minu Eesti” teisest osast ja lugejaks oli ameeriklasest autor Justin Petrone ise. Koduköögis kasvanud kirjastusest ja diivanialusest raamatulaost alguse saanud pisikese, paindliku ja eduka ettevõtte Petrone Print kirjastatav reisiraamatuseeria algusega “Minu… “ on lugejate seas jätkuvalt populaarne ning kirjanike- ja kirjastajatepaari Epp ja Justin Petronega, kes oma suvelõputuuriga Orissaarde jõudsid, oli kohtuma tulnud hulk huvilisi.

Ehkki esirida täitus ehteestlaslikult tagasihoidlikult, kadus kohmetus kiiresti ja monoloog asendus pingevaba vestlusringiga. Epp ja Justin tutvustasid ennast ja sarja sünnilugu, lahkasid menu põhjuseid, rääkisid kirjutajate leidmisest, tõlke-, müügi- ja trükitööst ning edasistest plaanidest. Ja Justinile jätkuvalt veidrana tunduvaist eestimaalaste söömisharjumustest.

Petroned, kes peaaegu oleksid sattunud elama Kaarma valda krundile, kust mõne aasta eest leiti Eesti ajaloo väärtuslikem mündiaare, tahaksid kedagi kirjutama näiteks Saare- või Setumaast, kuid eeldatavalt sisserännanud ausat ja lapsesuist külakogukonna kirjeldajat pole lihtne leida. Nii et vihjed on oodatud. Vanemale tütrele Martale temaga tõestisündinud asjust kirjutatud raamat “Marta varbad” saab peagi endale kaaslaseks pesamunale tehtud “Anna hambad”.

Detsembris on tulemas kolmas osa Epu raamatule “Minu Ameerika” ning Tartu ülikoolis Eesti ajaloo teemalist magistritööd lõpetav ja iganädalast biotehnoloogia uudiskirja New Yorki saatev Justin lubas oma eelpool mainitud teost tuleva aasta veebruariks. Ökotrükikojas loodussõbralikule paberile trükitud raamat “Roheliseks kasvamine”, mille esmatrükipartii tiitellehtedel Epu enese korjatud ja siledaks triigitud sügisene vahtraleht, tekitas elava arutelu. Epu sõnul jõudis ta rohelise mõtteviisini keskkonnateemalisi kolumne kirjutades, ehkki elukohavalikust tingituna kasutab nendegi pere vajalikeks sõitudeks maasturit ning terviseprobleemid sundisid teda taimetoitlusest loobuma.

Ligi kahetunnine kohtumine oleks pikemakski läinud, kui lapsevanematest kirjanikke poleks oodanud kaasas olevatele tütretirtsudele lubatud ujumisaeg. Neeme Mets kiirustas külalistele kodust kukeseeni tooma, soovijad said vastostetud või kodust kaasa võetud raamatuisse autogrammi või pista taskusse Epu osalusel koostatud punase e-ainete määramisvoldiku. Paduvihmane aknatagune ei läinud kellelegi korda.
Raamatukogu juhataja Eha Trummi sõnul jäid nii kutsujad, kutsutud kui ka publik õhtuga väga rahule.

Elina Kalm

Print Friendly, PDF & Email