Kuhu minna

Kolmapäev, 8. september

KINO
Divas kl 17 ja kl 19.30 Videviku saaga: Päikesevarjutus. Pilet 50 kr.

NÄITUS
Kuressaare Raegaleriis 7. oktoobrini kunstnike rühmituse KVINT maalinäitus “Selle suve pildid”. Avatud T– R kl 10–17; L kl 10–15.

SPORT
Kuressaare Musumännikus kl 18–19 Liikudes tervemaks: tund terviserajal.
Kuressaare lähiümbruses laste jalgrattasõit. Korraldab SJK Viiking.

TANTS
Divas DJ K. Lillimägi. Sissepääs tasuta.

Neljapäev, 9. september

KINO
Divas kl 19.30 Videviku saaga: Päikesevarjutus. Viimane seanss. Pilet 50 kr.

NÄITUS
Kuressaare linnuse peakorrusel endises kirdetiiva dormitooriumis avatakse järjekordne Saaremaa muuseumi seenenäitus. Muuseum on taolisi väljapanekuid korraldanud juba enam kui veerandsada aastat. 1970. aastatest on selle ürituse eestvedav ja kandev jõud muuseumi vanemteadur Sirje Azarov. Reeglina on ülimenukaks osutunud seenenäitust korraldatud vaid parematel saagiaastatel, kusjuures näituse tarvis määratud liikide arv on kõikunud 61 (1989. a) ja 134 (2008. a) vahel. Ka tänavune näitus annab ülevaate Saaremaa metsadest sügisel leitud söögi-, mürgi- ja muidu huvitavatest seentest. Väljapanek on mõeldud laiale huviliste ringile – nii neile, kes soovivad lihtsalt teabelisa meie looduse kohta, kui ka neile praktilisema meelelaadiga inimestele, kes tahavad täiendada ja süvendada oma teadmisi söödavate seente äratundmise alal. Seenenäitus on avatud pühapäeva õhtuni.

TANTS
Divas DJ K. Lillimägi. Sissepääs kuni kl 24-ni tasuta. Alates kl 24-st pilet 35 kr.
Kodulinna lokaalis DJ Sander Loel. Sissepääs tasuta.

ÜLESKUTSE
President ja Eesti keele instituut kuulutasid välja sõnause ehk sõnavõistluse

President Toomas Hendrik Ilves kutsus taasiseseisvumispäeval inimesi üles osalema sõnavõistlusel, et leida uusi sõnu tähistamaks riigi ja ühiskonnaga seotud mõisteid. Ilvese sõnul peaksid uued sõnad tähistama mõisteid, millega me muutunud elus üha rohkem kokku puutume, kuid mille tähistamiseks häid keelendeid seni pole.

“Tänavu, meie suure sõnalooja Johannes Aaviku 130. juubelisünniaastapäeva aastal, võiksime ühiselt, koos rahvaga rajada talle monumendi. Ja mis oleks selleks sobivam, kui luua uusi sõnu, uusi keelendeid,” rääkis president.

Välja on pakutud 11 mõistet, mille tähistamiseks eesti keeles sobivat sõna praegu pole või on ainult keerukas sõnaühend või võõrsõna või tekitab segadust olemasoleva sõna mitmetähenduslikkus. Iga võistleja saab välja pakkuda ka ühe uue oma mõiste. Näiteks otsitakse uusi sünonüüme sõnadele poliitika, kolmas sektor, direktiiv, infrastruktuur, humanitaarabi ja avalik-õiguslik.

Presidendi sõnul seisid rahvas ja loominguline eliit okupatsiooniaastatel ringkaitses emakeele säilimise eest ning nõu, jõu ja kavalusega hoiti eestikeelset haridust, teatrit ja ajakirjandust. “Nüüd, võõra võimusurve kadumise järel, peaaegu 20 aasta vältel oleme seevastu lasknud oma keelel muutuda paljuski omasoodu. Oleme sageli võtnud üle muukeelseid sõnu, et täita neid lünki, mida vahepealne mahajäämus meie keelde on tekitanud. Need toored laenud on sageli segased ja võõrad, nad ei kajasta asjade sisulist olemust või teevad seda ebatäpselt,” märkis Ilves.

Võistlust korraldab Eesti keele instituut koostöös presidendi kantseleiga.
Presidendi sõnavõistluse nimetus “sõnaus” pärineb Wiedemanni eesti-saksa sõnaraamatust ning tähendab kas koosolekut, arutelu, läbirääkimist või võlumist ja nõidumist. Korraldajate meelest sobis see võistluse nimetuseks, kuna see sisaldab nii arutelu kui ka uute sõnade sümboolselt väljavõlumist.

Sõnapakkumisi saab saata võistluse kodulehele www.sonavoistlus.ee , e-kirjaga sonavoistlus@sonavoistlus.ee ja tavaposti teel (Eesti Keele Instituut, Roosikrantsi 6, 10119 Tallinn, märgusõna “Sõnavõistlus”) hiljemalt 4. oktoobriks (k.a postitempli kuupäev).

SH

Print Friendly, PDF & Email