Salme mahetootja Raimond Ellik loobub piimakarjast (3)

Salme Põllumajanduse OÜ juht Raimond Ellik, kelle jäägitu pühendumus ja meeletu rassimisvõime on muutunud lausa legendaarseks, lubab järgmise kolme aasta jooksul oma 130-pealise lüpsikarja asendada lihaveistega.

“Ulukikahjude tõttu tuleb söödavarumisel nii palju lisakulusid, et mul ei ole lihtsalt mõtet raisata raha metsloomadele toitmisele,” ütles Raimod Ellik, kes kavatseb piimakarja likvideerida 2014. aastaks, kui kõik PRIA ees võetud kohustused on lõppenud.

15 aastat üksi lehmi lüpsnud Elliku sõnul on tal lüpsikarja lõpetamise mõte käärinud juba mitu aastat ning pea 20-tunnised tööpäevad on muutunud kurnavaks. “Aga viimaseks piisaks on ikkagi metsaloomade tekitatud kahjud,” sõnas Ellik, kes juba praegu seemendab lüpsikarja lihaveistega, et üks tootmisviis sujuvalt teisega asendada.

Hiljuti moodustatud Tehumardi maaomanike ja jahimeeste ühendusega liitunud Salme ühistu juht kurtis, et olukord Tehumardi soos on ulukikahjude tõttu olnud juba aastaid väljakannatamatu. Sõnajalgade tuulegeneraatorid on haned karjamaadelt küll ära peletanud, kuid metssead tuhnivad heinamaid endiselt üles. Kevadel uuendatud karjamaadel on sigade tuhnimisjäljed juba peal. Vastu ööd on tavaline, et kohtad Tehumardi soos põllu peal 10–15 siga ja mitte ükski jahimees neid ei lase.

Rebaste arv ja ka jultumus on järjest kasvanud, kevadel sõid kaks rebast vastsündinud lihaveisevasikal elusast peast saba tagant ära. Kõige hullemad on aga hirved, kes lõhuvad silorulle, sel aastal tuli Salme ühistul peaaegu kuu aja söödaports puudu. RMK Kuressaare jahipiirkond käskis silorullidele aed ümber teha, aga lumi oli nii kõrge, et hirved vedasid jalgadega aia laiali ja kasu polnud mitte mingisugust, nentis Ellik.

Salme ühistus on kokku üle 300 veise, neist lehmi umbes 130, lihaveiseid 60 ja 120–130 noorlooma. Ettevõttel on kokku üle 500 hektari heina- ja karjamaid. Sellest umbes 120–130 hektarit on rendimaad, ülejäänud on omandis ja kasutusvalduses.

Print Friendly, PDF & Email