Puidufirmadel pole täiesti kuiva küttepuuga priisata

Puidufirmadel pole täiesti kuiva küttepuuga priisata

 

Üsna kohe algava kütteperioodi eel tasuks kiirustada neil, kel kuur puudest veel tühi, sest kuiva puu varu on kaupmeestel läinud talve erakordse külma tõttu õhuke ja hinnad mullusega võrreldes kõrgemad.

Saaremaa puidufirmad küttepuude hindasid tõstnud ei ole, kuid täiesti kuiva küttepuud pole neil samuti kuigi palju pakkuda. Javicari küttepuudealane projektijuht Toomas Lääts tõdes, et momendil neid küttepuid küll jätkub, kuid täiesti kuiva puud neil eriti pakkuda pole. “Me täiesti kuiva varjualust puud ei hoia, meil on selline kuivemapoolne puu,” sõnas Lääts Saarte Häälele. Küttepuude tellimused on Javicaril projektijuhi sõnul aga sellegipoolest üsna suured. “Kliente täitsa jätkub ja neile oleme küttepuud garanteerinud, kellele hind sobib,” kinnitas ta.

Samas tunnistas ta aga, et küsijaid on isegi mõnevõrra rohkem kui ostjaid, kuid kui tahtjaid jagub, siis varuvad nad endale kindlasti küttepuid juurde. Puude hinnad võrreldes möödunud aastaga Javicaris tõusnud ei ole.
“Hinnad on meil samad, aga tõenäoliselt on nad siiski kõrgemad kui eramüüjatel. Samas – ega me ei konkureerigi erategijatega. Langetada me hinda ka ei saa, sest meil on ka maksud maksta,” tähendas ta.

Reta Puit OÜ direktor Andres Kirst märkis, et neil on praeguse seisuga täiesti kuivadest küttepuudest vaid 27 cm pikkuseid tamme- ja saarehalge. “Seda on kokku 40 konteinerit ja rohkem polegi, sest täitsa kuiv puu osteti kõik suve jooksul ära,” tõdes Kirst. Ülejäänud küttehalgude tellimuste järjekord ulatuvat Reta Puidus aga novembri lõpuni. “Eelmine talv oli nii paha, ei pääsenud ligi puudele,” tõi Kirst põhjuseks, miks täiesti kuiva küttepuud nüüd nappima kipub.

Tema soovituse kohaselt peaksid inimesed oma järgmise aasta küttepuud varuma just sügisel või talvel, sest kui see tegevus jätta suveks, siis ei pruugigi enam midagi jätkuda. “Hiljemalt juuli alguseks peaks küttepuud tellijal ikka juba käes olema, et need korralikult ära kuivaks kütteperioodi alguseks,” tähendas ta. Ka Reta Puit OÜ-l pole küttepuude hinnad võrreldes mullusega tõusnud. “Minu teada peaks praktiliselt sama hind olema kui mullu,” märkis Andres Kirst, lisades, et hinda pole tõstetud sel põhjusel, et Saaremaa oma inimesi ei taha päris nöörima ka hakata.

Kuiva küttepuud pole praegu saada ka Saare Biokütus OÜ-lt, mis muidu muuhulgas ka küttepuude müügiga tegeleb. “Meie puhul on põhjus selles, et alustasime alles kevadel oma tegevust, seega täiesti kuiva puud meil pakkuda paraku pole,” tunnistas ettevõtte juht Olavi Klooster. Hetkel on Saare Biokütusel pakkuda vaid sel aastal metsast toodud puud, kuid ahju neid enne kevadet panna ei saa.

“Võib-olla selleks hetkeks, kui inimesed vastu kevadet avastavad, et neil küttepuude varu hakkab otsa lõppema, siis selleks ajaks on me puit kuiv ka, kuid praegu meilt kuiva puud ei saa tõesti,” tähendas Klooster.

Print Friendly, PDF & Email