Pubi süüdistas politseid survestamises (9)

Kuressaare kesklinnas vaekojas tegutsev pubi saatis linnavalitsusse kriitilise kirja, süüdistades selles Kuressaare politseid pubi tegevuse häirimises, surve avaldamises ja otsitud põhjustega pubile pahanduste kaela toomises.

Politsei teenis pubi juhataja Antti Mikael Laine pahameele ära 1. augusti varahommikuse tegevusega. Laine kirjeldas tollel hommikul toimunud vahejuhtumit vastuseks linnavalitsuse palvele. Linnavalitsus kuulis asjast omakorda politseilt vastava memo vahendusel.

Saarte Hääle käsutuses on Vaekoja pubis tol ööl ja varahommikul tööl olnud baaridaami seletuskiri, mis kella 7 ajal toimunud konflikti kirjeldab. Nimelt peatus siis vaekoja juures kaks politseiautot, ametnikud nõjatusid terrassi äärele ja jälgisid toimuvat.

Külastajatele väitsid nad, et baaridaam olla politsei välja kutsunud avaliku korra kaitseks ja kaklemise vältimiseks. Baaridaami sõnul oli see aga vale: sel hommikul oli baaris väga rahumeelne rahvas, kes lihtsalt vestles ja pidu nautis. Baaridaam oli veidi enne 7 välja pannud küll sildi “suletud”, kuid seda märgiks, et uusi kliente enam ei teenindata ja märguandeks olemasolevatele, et “iga pidu saab ükskord otsa”.

Baaridaam jätkas, et politseinike käitumine jättis talle mulje soovist pubile pahandusi kaela tuua: õues olnud kliendid aeti sisse, algas edasi-tagasi voorimine, inimesed soovisid selgitusi ja “ainult mõne joogi teinud külastajad pandi mitte millegi eest politseiautosse ja viidi minema”. “Peale kella 7 müüki enam ei toimunud, aga see õnnetu politseireid pikendas täiesti paratamatult meie lahtiolekuaega pea tunni võrra, inimesed olid paanikas ja teadmatuses, mis toimub,” seisab baaridaami seletuskirjas. Kell 7.45 viidi tema sõnul kainestusmajja veel kaks noormeest, kes õues omavahel juttu ajasid.

“Kõik jättis mulje, et elame politseiriigis, tunda oli politseipoolset survet ja kinnitan, et tol hommikul oli väga rahumeelne rahvas ning probleemseid kliente ei olnud,” lõpetas baaridaam oma seletuse. Pubi esindaja Antti Laine teatas linnavalitsusele, et ei saa politsei poolt tuvastatud õigusrikkumise kohta seletust anda, sest politsei enda väitel ühtegi õiguserikkumist ei tuvastatud. Antti Laine kinnitusel oli kõik tol hommikul kontrolli all ja avalik kord ei olnud ohustatud.

“Jääb ebaselgeks, kas ja kui, siis millist eeskirja oli informatsiooni edastaja (politsei – toim) arvates rikutud, kui võimaldati lahkuda pubist klientidel, kui uksele oli paigaldatud silt “suletud”. On paratamatu, et kui panna uksele silt “suletud”, kulub inimestel söökide ja jookide lõpetamiseks veel aega ja esineb veel nii uksest sisenemist kui väljumist,” märkis pubi esindaja. Ta kinnitas linnavalitsusele, et väliterrass suleti öösel kella 2-st ja klientidele müüdi alkoholi vaid plasttopsides ja avatud plekktaaras kohapeal tarbimiseks.

Mis puutub politsei etteheitesse pubi ees räuskamise kohta, siis räuskamine on Antti Laine sõnul raskesti defineeritav: igasugust kõnelemist, isegi kui see toimub valjuhäälsena, ei saa siiski lärmamiseks pidada.

Kommentaar

Tegemist oli tavapärase korra tagamisega Kaido Vahter, politseikapten
Kuressaare politseijaoskonna juht Antud kuupäeval ja paigas ei olnud politseil mingit kindlasuunalist kontrollimist, vaid tegemist oli tavapärase avaliku korra tagamisega. Varahommikul märkas politseipatrull toitlustusasutuse juures inimesi uksest sisse ja välja liikumas ja oli alust arvata, et toitlustusasutus ei olnud päris suletud ning võidi aktiivselt alkoholi müüa. Ametlikult juba suletud asutuse ees toimus ka sel ajal avalik alkoholi tarbimine.

Politsei ei rakendanud toitlustusasutuse vastu mingeid muid sanktsioone, kui et võeti vastutusele avalikus kohas alkoholi tarbinud isikud. Vahejuhtumist informeeris politsei linnavalitsust ning selline info vahetamine ametkondade vahel, kes ühiselt linnaruumi puhtuse ja turvalisuse eest vastutavad, on igati tänuväärne. Avalik kord sünnib ikkagi kõigi osapoolte heast koostööst ning igasugused ettepanekud ja tähelepanu juhtimised on seejuures omal kohal.

Print Friendly, PDF & Email