Metsaraied on Saaremaal jälle hoo sisse saanud (12)

Metsaraied on Saaremaal jälle hoo sisse saanud

KÄIB HOOGA: Laeva laadimine Roomassaare sadamas.
Foto: Egon Ligi

Saaremaa metsaraie on vahepealsest mõõnajast toibunud ning metsa ülestöötamine ja eksport käib juba mõnda aega märkimisväärse hooga.

11 aastat Roomasaare sadamas töötanud sadamakapten Kaarel Niine ütles, et sedavõrd tugevat laevade liikumist pole tema ametisoleku aja jooksul Roomasaares veel olnud. Laevad käivad sadamas nii ööd kui päevad ning ka piirivalve ja toll töötavad ööpäevaringselt. “Võrreldes kevad-suvise perioodiga on vedu praegu natuke tagasi tõmbunud, aga suvel oli täiesti hullumaja,” sõnas Niine, kelle sõnul ületati sadama 2009. aasta käive tänavu juba juulikuus ja seda suuresti just puidu väljaveo arvelt. “Ma ei usu, et selline asi saab kaua kesta, sest muidu me oleme küll varsti kiilaspäised,” viitas Niine Saaremaa puhtaksraiumise ohule.

Erametsakeskuse Saaremaa tugiisik Mati Schmuul tõdes, et metsa ülestöötlemise taga on vahepeal sootuks ära kukkunud kokkuostuhindade tõus, riigimetsade oksjonilt kokku ostetud raieküps mets ning välisturgude avanemine. “Vahepeal kukkus puidu turg nii kokku, et Saaremaal tegutsevate puidufirmade lepingupartnerid ei võtnud Saaremaal enam üldse puitu vastu,” rääkis Mati Schmuul, kelle sõnul kogunes siinsetel metsafirmadel lattu hoiule tuhandeid tihumeetreid mahavõetud metsa.

Käimasolev riigi vabade metsamaade müük on turule kõvasti puitu juurde toonud, tänu sellele on mitmed metsafirmad oma toodangut mitmekordistanud. “Eks see põhitoodang sealt praegu tulebki,” rääkis Mati Schmuul. “Metsamajanduskavade tellimine võtab küll pisut tempot maha, maa ostust kuni raie alguseni on kuu-pooleteise pikkune nihe,” osutas ta riigilt kokkuostetud metsa kiirele realiseerimistempole.

Huvi metsa raiumise vastu on Mati Schmuuli sõnul taas tekkimas ka erametsaomanikel. Tavapärastele Skandinaavia turgudele on lisandunud ka Saksamaa, kuhu Reta Puit suunab oma palgilaevad. Saaremaa suurima metsa ülestöötaja, Saarte Metsamajanduse OÜ juht Marek Mägi ütles, et varasematel aastatel on Saaremaal metsa maha võetud vähem kui seda juurde kasvab. Milliseks kujuneb raiemaht sel aastal, selgub ikkagi alles aasta lõpuks, kuigi tõenäoliselt on seda rohkem kui eelmistel aastatel, pakkus Marek Mägi.

Puidunõudluse suurenemise taga oli oma roll ka Tšiili maavärinal, mille tulemusel läks rivist välja maailmas arvestatavat turuosa omav Tšiili tselluloositööstus. Suve keskpaigas tootmine Tšiilis taastus ning elu näitab, kuivõrd see mõjutab vahepeal aktiivsemaks muutunud Euroopa paberipuu turgu. Saaremaa palgipuu läheb Mägi sõnul suuremas osa mööda maismaad Imaverre, paberipuu 100 protsenti laevaga välisturgudele, väliturule läheb enamuses ka küttepuu, ehkki seda jääb mingil määral ka Saaremaa elanike vajadusteks.

Mägi rääkis, et palgi vedamine laevaga Saksamaale on natukene odavam kui vedada mööda maismaad autodega Imaverre, sest Eestis on koorma tonnaaž ikkagi küllalt piiratud. Kui Eestis on lubatud autorongi tonnaaž kuni 43 tonni (värsket puud seega mitte üle 20 tihu), siis Rootsis on lubatud tonnaaž 60 tonni, seega puitu vähemalt 40–50 tihu.

Saaremaa metsade raiemahust moodustab paberipuu 50–60 protsenti, palgipuu umbes 30 protsenti ja küttepuu 10–20 protsenti. Paberipuu läheb Rootsi ja Soome, juhul kui palgilaev ei saa tähtajaliselt täis laaditud, läheb paberipuud ka Saksamaa laevadele. Marek Mägi sõnul on paberipuu kokkuostuhind võrreldes aastatagusega tõusnud 30 protsenti, makstes umbes 600 krooni tihu, palgi hind on tõusnud oma 20 protsenti ja maksab praegu umbes 900 krooni tihu.

Tippajal maksti paberipuu eest 1000 krooni ja palgi eest 1400 krooni. Ehkki erametsa ülestöötamisel on Marek Mägi hinnangul väikest elavnemist märgata, pole see siiski võrreldav tippaja raiemahtudega. “Oodatakse jälle tippaega tagasi, aga mina seda praegu küll ei usu,” sõnas Saarte Metsamajanduse OÜ juht.

Mati Schmuul tõdes, et suur metsa väljavedu on jätnud oma jälje ka metsateedele. “Raieid alustati võib-olla kuu tagasi, kui ilmad olid veel soojad ja kuivad, aga vahepeal on tulnud nii kõvasti vihma, et väljavedu rikub muidugi pinnast,” rääkis Schmuul. “Metsast väljavedu on väga karm praegu ja rööpaid ikka tuleb sisse.”

Print Friendly, PDF & Email