Koolikotid ületavad kaalu kõvasti

Terviseamet viis möödunud õppeaasta põhjal läbi sihtuuringu, millest selgus, et suurem osa väikestest koolijütsidest läheb igal argipäevahommikul kooli ranitsaga, mis on oma kaalult oluliselt raskem kui vastavale eale lubatud.

Kuni kolmanda klassi lapse koolikoti raskuseks võib terviseameti andmeil olla maksimaalselt kolm kilogrammi, neljanda klassi õpilase koolikott koos sisuga võib kaaluda poole kilo võrra enam. Tegelikult kaalusid kuni kolm kilo vaid 28 protsenti uuringu käigus kaalutud 1300 ranitsast. Rohkem kui neljakiloseid kotte veavad endaga kaasas aga 30 protsenti 1.–4. klassi õpilastest.

Koolikottide ülekaalumisel selgus, et kõige enam mõjutab koolikoti raskust kehalise kasvatuse tunniks kaasa võetav varustus. Samavõrra või tegelikult kohati pisut enamgi tõstsid koolikottide kaalu sinna peidetud mänguasjad ja veepudelid. Mittevajalike asjade kaal ulatus mõne lapse kotis koguni kuni kahe kiloni. Sageli oli aga koti ülekaalu põhjuseks see, et lapsele oli ostetud ranits, mis oli juba tühjana liiga raske.

Koolikoti raskusele piiri seadmine nooremas koolieas on terviseameti kinnitusel äärmiselt oluline, et hoida ära lastel väära kehahoiu kujunemist ja lülisamba kõveruste fikseerumist. Vaid alla 20 protsendi uuringus osalenud laste vanematest kinnitas, et nad vaatavad igapäevaselt üle, mida laps koolis kaasas kannab.

Lähtuvalt uuringu tulemustest kutsub terviseamet lapsevanemaid alanud õppeaastal üles hoolikamalt jälgima laste koolikottide sisu, et aegsasti kõrvaldada lapse niigi raskest kandamist kõik mittevajalikud esemed.

Print Friendly, PDF & Email