Guna Millersone säravad maalid

Guna Millersone säravad maalid

ERILINE: Maalil on kujutatud vana kalasadam, umbes nelikümmend kilomeetrit Sõrvest üle mere. Igal aastal samal ajal sõidab Guna sinna maalima. Ja iga kord on see paik uus, eriline.
Foto: Egon Ligi

“See kõik oli puhas juhus. Ma ise ei pea ennast väga andekaks. Mul oli hea kunstiõpetaja,” vastab läti kunstnik Guna Millersone küsimusele oma kunstiande allikate kohta. “Olen maatüdruk ja mulle on kogu aeg loodus meeldinud. Meie külast läks kolm tüdrukut kunsti õppima.

Janis Rozentalsi nimelisse Riia kunstikeskkooli. Ma saan loodusest kõik selle, mida loomiseks vaja on. Ennekõike meeleolu ja mulje. Loodus on ju alati isesugune, muutumises ja liikumises. Ta on erinev hommikul ja õhtul, suvel ja talvel, kord vaikne, kord tuuline… “ See, kas vaataja näeb piltidel neidsamu asju, mida kunstnik sinna on mõelnud, polegi tähtis. Mida enam mõtteainet ja fantaasialendu maal pakub, seda parem on.

“Looduses maalimine annab mulle võimaluse saada vabamaks, paremaks ja õnnelikumaks selles pöörases maailmas,” on kunstnik öelnud. “Muuseumis, kus ma ametis olen, on tööd palju ja kui ma saan maalima minna, siis see on nagu puhkus. Kui ma olen saanud maalida… ma tunnen end pärast kohe paremini!” Inimesi Millersone töödel ei kohta. Ta ise ütleb, et ei oska neid eriti joonistada. “Kunstnikud jagunevadki laias laastus kaheks, need, kellele istub rohkem figuur, ja teised, kes eelistavad maalida loodust.”

Millersone tööd on kirkad ja värvilised. “Mulle meeldivad tugevad toonid, samas valget värvi kohtab minu töödes väga harva.” Sellel, miks Guna end Saaremaal nii hästi tunneb, on lihtne põhjus – tema esiisa oli saare noormees, kes ammustel aegadel üle Irbeni väina tööle läks ja seal Guna vana-vana-… vanaemaga kohtus.

1992. aastast on ta Läti kunstnike liidu liige. Millersone töid on eksponeeritud Prantsusmaal, Rootsis, Taanis, Hollandis, Eestis, Leedus, Belgias, Türgis, Saksamaal, Tšehhis. Nüüd võib siia lisada – Kuressaares Saaremaa kunstistuudio galeriis.

Print Friendly, PDF & Email