Kallis lõbu see lapse koolipanek (18)

Kallis lõbu see lapse koolipanek

HIRMUÄRATAV NIMEKIRI: Pial on käes pikk nimekiri, mis on juba hoolikalt läbi töötatud – kollasega on märgitud need asjad, mis juba soetatud, punased vajavad veel ostmist. Pia lapsed lähevad SÜG-i, kuid taolised soovituslikud nimekirjad on koostatud kõigis koolides. Igatahes on see nimekiri hirmuäratavalt pikk ja ilmselt on vaja üsna paksu rahakotti, et kõik vajalik muretsetud saaks.
Foto: Egon Ligi

Kolme päeva pärast algab taas kaunis kooliaeg. Kaunis küll, aga päris kallis ka nende perede jaoks, kelle võsukesed alles I klassi lähevad. Saarte Hääl käis eile kaksikute ema Pia Käeseliga koos Saaremaa kaubamajas vajalikke koolitarbeid ostmas.

“On nii küll, et juba pikemat aega on iseenese jaoks igasugune šoppamine täiesti välistatud,” naerab noor ema ja viitab oma seljas olevale valgele kampsunile. “See peab käima veel pikka aega.” Osturetke alustame koolitarvete osakonnast, abiks müüja Signe Kurgpõld. “Ma olen siin mitu põlvkonda üles kasvatanud,” vihjab ta oma pikale staažile (32 aastat) kaubamajas.

Müüja ütleb, et muutunud ei ole midagi, ainult et koolitarvetega kauplejaid on juurde tulnud ja teiseks on paljud õpetajad võtnud enese hooleks kõik oma õpilastele vajalik ise valmis osta. Kena küll, aga seda saavad teha vaid väikeste maakoolide õpetajad, kus klassi tuleb 2–3 last. Linna koolides on lugu teine. Tõsi, Piagi on õpetaja kätte andnud teatud rahasumma vihikute, värviliste paberite ja joonistuspaberite jaoks. Kõik ülejäänu tuleb aga emal endal muretseda.

Kaubavalik on Saaremaa kaubamajas piisavalt suur, nii et Pia ajab näpuga järge, mida õpetaja on soovitanud. Need asjad, muide, ei ole mitte sugugi kõige odavamad. Kui kõik pliiatsid, kustukummid, päevikud, kaaned-kaustad, värvid jms ostetud, lööme summa kokku – täpselt 812 krooni.
Aga see pole veel kõik. Koolikotid, sellised, mis lapse rühti ei riku, mis on kerged, ei määrdu ning peavad ka igapäevasele tarvitamisele vastu, maksavad 769–900 krooni. Saaremaa ühisgümnaasiumi koolivorm (sinine fliis ja pluus), mille Pia on eelnevalt tellinud ja nüüd kätte saab, maksab 539 krooni.

Vahetusjalatsid 300 krooni, spordijalanõud 469 krooni, spordidress 285 krooni, tume pidulik seelik 279 krooni, valge pidulik pluus 299 krooni.
Kokku teeb see kena summa – 3783 krooni. Kuna Pial on kooli minemas kaksikud, siis on temal vaja kõike kaks osta, seega tuleb kokku 7566 krooni. Pole siis ime, et Pial enese tarbeks šoppamistel on esialgu kriips peal. Ja ta on tänulik Kaarma vallavalitsusele, kes kooliminevatele lastele 2000 krooni ranitsatoetust andis.

Vajalik on eeltöö

See pole aga veel kõik. Pia arutab, et puudu on veel lühike spordidress, mõlemale tüdrukule on vaja osta uued joped… Ent tema sõnul tasub natuke ka eeltööd teha ja asja uurida. Paljud poed (Maxima, Selver, Rimi) on koolikaupade hindu kõvasti alla lasknud. “Sain tüdrukutele Maximast spordidressid vaid 150 krooni eest, allahindlus 40%,” märgib Pia.

Kaubamaja ees kurdab Agnes, kes on ühe väikese koolimineva Triinu ristiema ja vanatädi: “Meil on selle ühe pisikese lapse kooli saatmisega terve pere juba tükk aega ametis. Kõik me “tantsime” ümber tema… Kui ma seda nimekirja nägin, mis kõik vajalik on, ehmatasin ära. Kõike pole saada ka. Ja lõpuks, kus see laps kõik need asjad ära mahutab. Siis on nii, et kott, kus sa lapse viid! No meie ajal oli see kooli minemine ikka lihtsam.”
Mis oli Pia kaksikutel Sandral ja Vivianil kooliküpsuse märgiks.

Print Friendly, PDF & Email