Saaremaa kartulipõldudel levib lehemädanik

Sarnaselt möödunud aastale võimutseb Saaremaa kartulipõldudel ka tänavu suurimat saagikadu põhjustav kartuli lehemädanik.

Põllumajandusameti Saare keskuse peainspektor Maie Hõbenael ütles, et eelkõige niiskusest indu saav ohtlik seenhaigus on levinud üle kogu Saaremaa, haigusest puutumata on vaid mõned lehemädanikule vähem vastuvõtlikud sordid.

Lehemädanikus kartuli ülesvõtmisega peaksid Hõbenaela sõnul kiirustama kindlasti need kasvatajad, kes on haigusest lahti saamiseks otsustanud kartulipealsed peenestada, sest vihmavesi viib lehemädaniku seeneeosed mugulatele ja mugulatel hakkab arenema pruunmädanik. Hoiustamisel mugulate pruunmädanik süveneb ja haarab suure osa mugula sisemusest.
Tervetele mugulatele pruunmädanik hoidlas siiski edasi ei kandu.
Need kartulikasvatajad, kes on kartulipealsed lihtsalt niitnud ja kokku korjanud, võivad jätta kartuli veel järelvalmima, sõnas Hõbenael.
Kõljala kartulikasvataja Kalev Trei ütles, et vaatamata tõrjevahendi kasutamisele tal lehemädanikku vältida ei õnnestunud. “Mul oleks tulnud järgmine pritsimine teha kahe nädala pärast, kuid vahepeal tuli lehemädanik kallale,” rääkis Trei. “Oleksin pidanud jätma pritsimise vahe 7–10 päeva,” lisas ta.

Kuna Kalev Treil oli kartul maha pandud varakult, aprillis ja mai esimestel päevadel, ning mugulad olid jõudnud korralikult täis kasvada, siis saaki lehemädanik ei kahjustanud. Neil, kes panid kartuli maha mai teises pooles, võib haigus saaki mõjutada küll. Rääkides kartulimardikast, ütles Maie Hõbenael, et signaale kartulimardikate kohta on olnud, kuid tema isiklikult ei ole sel aastal mitte ühtegi leidnud.

Peainspektor lisas, et ka vilja kvaliteet on sel aastal niiskuse läbi natuke kannatanud. “Kui põldu vaadata, siis vili on tuhmjas, mitte kuldne,” sõnas Hõbenael, nimetades põhjusena saprofüütseente kahjustuse.

Print Friendly, PDF & Email