Kuhu panna beebitoidu tühjad purgid? (20)

Kuhu panna beebitoidu tühjad purgid?

 

Õnneks meie peres purki pakendatud beebitoitu palju ei kasutata, kuid ometi on mitme lapse peale väikesi purke kodusesse majapidamisse kogunenud üksjagu.

Kindlasti võiks neid viia kuskile spetsiaalsesse konteinerisse, kuid kuna väikeste lastega ei ole liikumine teab mis kerge – eriti kui elada maal –
siis on need purgikesed, mis taaskasutusse ei ole läinud, aidanurgas kastis ja ootavad oma saatust.

Pean siinkohal märkima, et kindlasti teeks purkidest lahtisaamise kergemaks, kui neid saaks ära anda kohaliku poe juures – meil on poes olemas näiteks patareide kast ja see täidab oma otstarvet väga hästi. Ja kui veel ausam olla, siis ega ma tea ka, kus võiks Leisi vallas säärane pudeli-purgi- (klaastaara) konteiner asuda.

Kujutan ette, et kui maal ei kogunegi neid beebitoidupurke ülearu palju, siis linnas või ka peredes, kus ema on pidanud varakult tööle minema ning püreesid-mahlasid ise väga palju keeta ei jõua, võib ikka tõeline purgiuputus valitseda. Kui arvestada, et natuke suuremal beebil võiks kuluda päevas üks purk mahla ja üks püreed ning ta tarbib mahlu ja püreesid niimoodi oma poole aasta jagu iga päev, siis võite ise rehkendada, kui suure purgihunniku all võib üks noor pere vaevelda. Ja kui peres on mitu last, tuleb purkide arv loomulikult korrutada laste arvuga…

Olgu vahemärkusena öeldud, et maal elamisel ongi see võlu kõigele muule lisaks, et kui viitsid natukenegi aiasaadusi kasvatada ja talvekski hoiule panna, siis ei pea kuigi palju beebitoitu poest ostma. Mahlad ja juurikad on siis omast käest võtta. Ka olen ma oma lastele keetnud toitu mitmeks päevaks ette ja pannud püreesid lausa sügavkülma. Ma usun, et neid E-sid saab üks inimene oma elu jooksul nii ehk naa palju sisse süüa ning titeaja võiks ikka võimalikult väheste konservantidega läbi ajada.

Muidugi on beebitoidu taaraga see asi ka, et oleks ju väga kena, kui neid saaks ära anda samamoodi nagu joogipudeleid – ka mõnikümmend senti oleks abiks, eriti kui pere eelarve kipub pingeliseks kiskuma. Võib ju öelda, et mis see 50 senti ikka on, aga kui korrutada see võimaliku vajamineva beebitoidu kogusega, siis tuleks lõppkokkuvõttes ikka kenake summa kokku.

Mis puutub aga beebitoidupurkide taaskasutusse, siis saab neis näiteks edukalt säilitada kodus valmistatud püreesid. Kena külmkapist võtta – paras ports. Ka külla või niisama välja minnes on mugav väike purk kotti pista ja beebi ei pea nälga kannatama ka siis, kui just söögiajaks koju ei jõua.
Samuti tean, et paljudes kodudes kasutatakse just beebitoidupurke maitseainete säilitamiseks.

Eriti tore on, kui rivis seisavad ühesuguste kaantega purgid – siis tekib mulje, nagu olekski “päris” maitseainetepurgid riiulis. Nendes purkides on mugav hoida ka kuivatatud maitsetaimi (näiteks tilli, peterselli). Läbipaistev purk annab aimu, palju varudest veel järel on. Purkidele võib meisterdada endale meelepärased sildid või katted – näiteks paberist, käsitöölõngast jm, valik on lai. Nii saab purgid rõõmsasti taaskasutusse võtta.

Kui jutt juba käsitööle kaldus, siis saab siingi beebitoidupurke edukalt taaskasutada. Nendes võib hoida nööpe, nööpnõelu, pärleid jm väiksemaid vidinaid. Ka võib nendest koos lastega meisterdada pisikesi lillevaase, valada neisse küünlaid, kasutada neid lühikeseks kulunud pliiatsite topsina… Boonuseks isetegemisrõõm ja lastega ühiselt veedetud aeg.
Siiski oleks tore, kui väikeste laste emadel oleks võimalik beebitoidupurgid ka poodi (taarapunkti) tagasi viia ning kodusesse kasutusse võtmine oleks vaid üks valikuvõimalus.

Ingrid Klaus
väikeste laste ema Pärsamalt

Kommentaar:
Marika Siht, Keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna peaspetsialist: Tore, et olete võtnud teemaks imikutoidu taaraga seonduva. Tegelikult lähevad kõik avalikesse pakendikonteineritesse viidud pakendid (sealhulgas ka imikutoidu taara) taaskasutusse.

Seega kui emad viivad toidupurgid nendesse konteineritesse, siis ongi see pakend taaskasutusse suunatud ja on käitutud keskkonnasäästlikult.
Näen selles kirjas ka tagatisraha teemat. Tõsi on, et lastetoidu purkidel tagatisraha ei ole, kuna lastetoidud ei kuulu vastavasse kombineeritud nomenklatuuri (vastava kaubakoodi alla), millele on kehtestatud tagatisraha.

Print Friendly, PDF & Email