Ranitsatoetused varieeruvad 400 kroonist 2500 kroonini (11)

Ranitsatoetused varieeruvad 400 kroonist 2500 kroonini

IGAÜHELE OMA: Kaubamaja koolikaupade seas üles sätitud koolikotte uudistas eile pärastlõunal ka Kristiin, kel sobiv seljakott jäi poodi sisse astudes pea kohe näppu.
Foto: Egon Ligi

Saaremaa vallavalitsused maksavad selgi aastal kõigile kooliminejatele niinimetatud ranitsatoetust. Kõige suurem summa on 1. klassi lastele ette nähtud Kärla vallas. “Vald maksab ranitsatoetust 2500 krooni, see summa oli ka 2009. aastal. Eelnevatel aastatel oli summa 2000 krooni,” ütles Kärla vallavanem Villi Pihl.

Suuruselt järgmise summa – 2000 krooni – maksavad kooliminejatele Kaarma, Kihelkonna ja Mustjala vald. “Kaarma vald toetab oma kooliastujaid 2000 krooniga ja seda kõikidesse koolidesse minejate puhul, ka linnas,” kinnitas valla haridus- ja kultuurinõunik Rein Orn. Samasuguse summa maksmist kinnitasid ka Mustjala vallavanem Kalle Kolter ja Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam.

Orissaare vallas saavad kooliminejad vallavalitsuselt 500 krooni vähem. “Orissaare vallas on ranitsatoetus olnud igal aastal. Iga aasta alguses vaadatakse jooksva aasta määrad vastavalt eelarve võimalustele üle. 2010. aastaks on volikogu määrusega kinnitatud ranitsatoetuseks 1500 krooni,” selgitas Orissaare vallavanem Aarne Põlluäär.

Lümanda, Salme, Muhu, Pihtla ja Leisi vald maksavad oma valla lastele, kes 1. klassi lähevad, 1000 krooni toetust. Salme vallasekretär Eve Kiil nentis, et 1000 krooni ranitsatoetust on ette nähtud kõigile lastele, kes on valla registrisse kantud. Pihtla vallavanem Jüri Saar lausus, et sel aastal on nende vallas kuus esimese klassi last, kellele kõigile on kõnealune summa juba ka välja makstud.

Valjala vald maksab ranitsatoetusena kooliminejatele 800 krooni ja Torgu vallast kinnitati, et nemad maksavad 1. klassi astujatele tavaliselt 500 krooni kooliminemistoetust, kuid tänavu neil 1. klassi lapsi polegi. Laimjala vallavanem Vilmar Rei kinnitas aga, et nemad maksavad kõigile koolis käivatele lastele gümnaasiumiosa lõpuni 400 krooni.

Kuressaare linnavalitsuse haridusnõunik Õilme Salumäe sõnas aga, et linna 2010. aasta eelarves ei ole ette nähtud vahendeid ranitsatoetuse maksmiseks kõigile kooliminevatele 1. klassi lastele. “Küll maksab Kuressaare linn ka käesoleval aastal avalduse alusel koolitoetust toimetulekuraskustes olevate perede koolilastele,” märkis Salumäe, et päris ilma toetuseta abivajavad lapsed siiski ei jää.

Kuressaare maksis spetsiaalset ranitsatoetust aastatel 2006–2008 ning toetuse suurus kasvas nendel aastatel 1000 kroonilt 3000 kroonini ranitsa kohta. Mullu peatas linnavolikogu ranitsatoetuse maksmise seoses eelarveliste võimaluste vähenemisega.

Kuressaare kaubamajas müügil olevate koolikottide hinnad varieeruvad 200–600 kroonini. Kes soovib tagasihoidlikumat ja õhemast materjalist seljakotti, saab selle sealt kätte isegi veidi odavamalt kui 200 krooni eest. Kes aga tunneb, et vajalik on rohkem vooderdatud ja uhkem koolikott, sel tuleb välja käia umbes 600 krooni ümber.

Esimesse klassi minevatele lastele, kes müüja soovitusel vajavad kindlasti toekamat ja pehmendustega koolikotti, on riiulitel välja laotud spetsiaalsete toestustega värvikirevad ranitsad. Nende hinnad ulatuvad siiski pisut üle 600 krooni.

Print Friendly, PDF & Email