Võhma, Pahapilli, Liiküla, Asuka – rannarahva lood

Ühel kenal neljapäevasel päeval otsustasime külla minna Võhma, Pahapilli, Liiküla ja Asuka rahvale, et küsida, kuidas nad eluga rahul on ja kas tänavu nende kandis ka miskit uudist on. Sattusime mitmesse imeilusasse kohta ja põnevatele inimestele, kellel oli nii mõndagi jutustada rannarahva endisest ja praegusest elust.

Rain Janoga Võhma küla aktiivsest elust

Esimese peatuse teeme endise Võhma külavanema Rain Jano juures Palundi talus, mis oma uhke talusildiga kohe suurelt teelt silma hakkab. Rain ise ei ole küll Palundi talus sündinud, kuid peab seda sellegipoolest oma kodukohaks. Praegu elab ta küll Pärnus, kuid puhkuse veedab alati Võhmal. Rain on küll suvesaarlane, ent sellegipoolest jõuab olla aktiivne ka Võhma külaseltsis. “Olin kolm aastat seltsi esimees, kuid praegu ma enam juhatusse ei kuulu, sest meie põhikirja järgi ei saa rohkem kui kolm aastat järjest juhatuse liige olla,” selgitab ta oma seotust Võhma küla juhtimisega.
Kuid selts tegutseb aktiivselt ka ilma Rainita. “Praeguseks on meil 30 liiget, kolm aastat tagasi, kui selts loodi, oli liikmeid 11 ja nende kolme aastaga on nii mõndagi ära tehtud,” räägib Rain. Sel suvel toimus ka Võhma küla kokkutulek, mis on ühele külaseltsile igati positiivne sündmus. “Meil on külavanem, külaselts ja külamaja, nii et ma julgen väita, et Võhma on kõige aktiivsem Mustjala valla küla,” on Rain enda ja teiste külaelanike saavutatuga rahul.
Millegi üle kurta ei ole Võhmas Raini arvates ka tänavusel kuumal suvel. “Ma ise põldu ei pea, sest ma ei ela püsivalt siin, kuid väiksed peenramaad meil siin ikka on ja nende eest hoolitsevad minu vanemad. Ja kuumus ei tee midagi, kui lõunamaalastest eeskuju võtta ja päeval vahepeal pausi pidada,” ei pea ta kuumust suureks probleemiks.
Ka eluliselt vajalikud asjad on Raini arvates Võhmal väga tipp-topp. “Peame olema rahul, et meie külas kauplus on. Maapoodide hinnad on küll kallimad kui suurkettidel, aga see on mõistetav – peaasi on, et esmatarbekaubad kättesaadavad on,” toob ta välja põhilise kohaliku poe plussi. Kuigi Rain ise on liikuv inimene ja toob enamiku kaupa linnast, satub temagi Võhma poodi pea iga päev. “Noh, kui lapsed tahavad jäätist,” selgitab ta naerdes.

Maria Fausti ja Matis Männaga vabast improvisatsioonist Võhma külamajas

Eneselegi ootamatult leiame Võhma külamajast eest Maria Fausti, Matis Männa ja majatäie noori muusikuid, kes tegelevad juba mitmendat päeva Võhmal muusikalise improvisatsiooniga. “Te tabasite meid praegu täiesti ajaloolisel hetkel, sest sellise suunitlusega laagrit ei ole Eestiski mitte kunagi varem korraldatud, Saaremaast rääkimata,” selgitab Männa. “Maria Faust tõi siia selliseid ideid, mida muidu Eesti vabariigis ei liigu, ja sõitis meie koolitamiseks Kopenhaagenist kohale,” rõhutab Matis Männa ürituse olulisust.
Maria Faust ise selgitab laagri ideed nii: “Põhiosa on ikkagi minna tagasi improvisatsiooni juurte juurde. Alustame improvisatsiooni hoopis teisest küljest kui tavaliselt, võtame seda nii minimalistlikult kui võimalik ja püüame alustada saundidest ja pilli naturaalsest kõlast, liikudes alles siis edasi harmoonia ja koosmängimise juurde.” Tema väitel võib selliste meetoditega improviseerida kõikvõimalikel pillidel, ei pea kasutama saksofoni ega üldse puhkpille. “Nii võib improviseerida ka näiteks kandlel ning selleks ei olegi tarvis abc-d teada,” ütleb Maria Faust.
Matis Männa tahab kindlasti üles lugeda ka toetajad, tänu kellele üritus teoks sai, ja korraldajad loodavad, et koolitusprojekt saab järgmisel aastal ka järje. “Väga täname Eesti Kultuurkapitali, Eesti Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgruppi, Kuressaare muusikakooli ja MTÜ-d Kuressaare Linnaorkester,” ei ole Männa tänudega kitsi. Laager lõppes neljapäevaõhtuse kontserdiga Pangal, mis just tänu toetajatele oli kõigi kuulajate jaoks tasuta.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Telli leht siit.

Print Friendly, PDF & Email