Alumiiniumist seiklusjaht jõudis Kuivastus vette (Galerii) (3)

Alumiiniumist seiklusjaht jõudis Kuivastus vette (Galerii)

YOURNEYMAN 60: Laeva ehitaja Mark Muru tõdes, et jaht võib väliselt näida robustne ja askeetlik, kuid selle jahi eesmärk ei olegi teha mugavaid lõbusõite, vaid on ehitatud nõnda, et peaks vastu ka ekstreemsetes oludes.
Foto: Raul Vinni

Pöide, Orissaare ja Muhu kandi inimesed võisid kolmapäeva öösel näha omapärast killavoori, mis teokiirusel liikudes moodustas udus mitmesajameetrise tulederivi. Nimelt viidi Pöide vallas Otil asuvast firmast Alunaut Kuivastu sadamasse veeskamisele ainulaadne seiklusjaht, mis juba septembri lõpus alustab teekonda Lõuna-Ameerika tippu.

Südaööl Otilt startinud ja spetsiaalse treileri peal Kuivastu poole liikunud alus sai kiilu vette neljapäeval kell pool seitse hommikul. Journeyman 60 nime kandva jahi “autor”, omanik ja kipper rootslane Jesper Weissglass võis esmakordselt vees seisva aluse peale astudes käed taeva poole tõsta. “Hea tunne on, aga väsimus on suur ja nii palju asju on veel teha,” ütles Weissglass, kellele eilne oli viie aasta töö tulemus.

“Nüüd hakkab pinge langus tulema, aga tunne on hea,” märkis laeva ehitanud firma Alunaut juhataja Mark Muru. Ta rääkis, et reis Otilt Kuivastusse venis nelja ja poole tunni pikkuseks, kuna liiguti vaid 10 km/h, muidu oleks 15-tonnist koormat vedanud treileri kummid lihtsalt kärssama läinud. Juba tehasehoovist väljapööramine võttis aega terve tunni. Teekonna jooksul tegi politseieskordi saatel liikunud treiler iga paari kilomeetri tagant peatuse, et tehnilist olukorda kontrollida.

Kuivastus kella 7-st parvlaeva ootavate reisijate silme all võimsa kraanaga vette tõstetud jaht püsis alguses veel kraana abil. Seda seetõttu, et Alunaudi laevaehitajad kontrollisid, et ega jaht kuskilt leki, ning seejärel võis laev juba kogu raskusega vee peale vajuda. Mark Muru ütles, et kõik paistab korras olevat, ja arvas, et nad said tööga üsna hästi hakkama.

“Meil oli üks päris laevaehitaja, kaks natukene laevaehitajat ja ülejäänud on mehed maalt,” naeris Muru, iseloomustades laeva ehitanud meeskonda, kelle jaoks oli Journeyman tõeline väljakutse. “See oli meie jackpot,” sõnas Muru ja lisas, et kogu ehitusprotsess oli loominguline.

“Viimased joonised saime veel kaks nädalat tagasi,” rääkis Muru, kelle sõnul oli laeva projekteerija Weissglass viimase aasta aega ise ehitusprotsessi juures ning kuigi visioon ja projekt olid olemas, otsiti kõige paremaid lahendusi jooksvalt töö käigus. Muru tõdes muiates, et jaht võib väliselt näida robustne ja askeetlik, kuid selle jahi eesmärk ei olegi teha mugavaid lõbusõite, vaid alus on ehitatud nõnda, et peaks vastu ka ekstreemsetes oludes.

Journeyman 60 on ka omamoodi uuenduslik, Mark Muru sõnul on näiteks kiilu ja masti asetus väga ebatraditsiooniline. Alunaudi tööga jäi rahule ka laevaomanik Weissglass, kes ei välistanud, et see kai ääres seisev ainulaadne seiklusjaht ei jää maailmas ainsaks omasuguseks – kui on huvilisi, kes endale säärast soetada soovivad, võib valmida veel teisigi samasuguseid. Valmidust taas sama suur töö ette võtta väljendas ka Mark Muru.

Kohe eile taglastamata jaht Kuivastu sadamast veel liikuma ei hakanud. “Nüüd tuleb ta veel ellu äratada,” ütles Muru. Journeyman 60 võtab tõenäoliselt esmalt ette reisi Kuressaarde, kus uut laeva merepäevade ajal ka näha saab. Seejärel sõidab jaht Rootsi, kus saab peale 27 meetri kõrguse masti ja ligi 200 m2 üldpinnaga purjed, ning seejärel tuleb tagasi Saaremaale, kus tehakse lõppviimistlus.

Septembri lõpus stardib Journeyman 60 Weissglassi juhtimisel 18 kuud kestvale reisile. “Novembris tahame üle Atlandi sõita,” rääkis omanik, mainides, et reisile on veel vabu kohti. Nädalane reisi kaasategemine maksab 10 000 krooni.

—————————————————————————————————

Mugavus vs praktilisus

60 jalane (18,2 meetri) pikkune, 4 meetrise süvisega jaht on Weisglassi sõnul loodud karmides tingimustes sõitmiseks. Vastupidiselt standartsetele lõbusõidujahtidele.
„Kuni ilm on ilus on kõik korras. Meeskond on rõõmus ja elu on mugav. Kui aga ilm muutub külmemaks ja märjemaks, tulevad välja „luksusliku interjööriga“ jahtide puudused,“ selgitab Weisglass jahi kodulehel jouneyman.se. „ Kui sooja on viis kraadi, sa pead võitlema tormituulega ja lähimasse sadamasse on kolme päeva teekond ei huvita sind eriti luksus, sind huvitab vaid see, et sul oleks olemas normaalne väljakäik ning koht kus kuivatada oma märgi riideid.“
Weissglassi sõnul võib seda nimekirja pea lõputult pikendada. „Seiklusjaht peab olema tehtud vastavalt eesmärgile,“ kirjutab ta.

Print Friendly, PDF & Email