Lätlased viisid Saaremaa kapa (6)

Lätlased viisid Saaremaa kapa

VIISID KAPA: 46. Saaremaa Kapa võitjad Regina Pironen, Guntars Purvinš, Vitali Kravtsov ja Talivaldis Rumitis Iecavast.
Foto: Erakogu

23. juulil asus 22 kabetajat Saaremaa ühisgümnaasiumis 46. korda selgitama Saaremaa kapa järjekordset omanikku.

Neist 15 olid teada-tuntud kabetajad meistrikandidaatidest rahvusvaheliste meistriteni välja. Ülejäänud 7 olid Läti noorkabetajad, teeneka kabe-treeneri Peteris Freidenfeldsi (osalenud ise kahel esimesel Saaremaa Kapa turniiril 1964. ja 1965. a) õpilased. Kogu lugupidamise juures – neist vaid kaks poissi oleks sobinud Saaremaa Kapa tasemel mängima, partiid ülejäänud viiega olid kogenud kabetajate jaoks tüütu formaalsus.

Reedel mängiti ringsüsteemis turniiril esimesed 7 vooru. Favoriidid alustasid maruliselt, õhtuks olid ees rahvusvahelised meistrid Guntars Purvinš (Iecava) 6,5 ja Boriss Družinin (Peterburi TI) 6 punktiga. Pool punkti vähem oli läinud aasta võitjal Andrei Naprejenkovil (Peterburi TI) ja Vitali Kravtsovil (Iecava).

Laupäeva õhtuks olid 15 vooru järel esirinnas samad mehed, kuid Purvinš (13,5 p) edestas Kravtsovi ja Naprejenkovi juba kahe punktiga ning intriig kippus kaduma. Nõndasamuti ka võistkonnaarvestuses (3 meest, 1 naine), kus Iecava edestas läinudaastast võitjat Peterburit juba 4 punktiga. Siiski vähendas Kravtsov pühapäeval esimese nelja (16.–19.) vooruga vahe poolele punktile.

Eelviimases voorus paistis see samaks jäävat, sest Eesti paremaid naiskabetajaid Piret Viirma Paidest oli Kravtsoviga mängides raskustes nii seisu kui ka vähese mõtlemisajaga. Siiski suutis Viirma mõlemaga toime tulla ja viigi välja mängida, pälvides teiste osavõtjate teenitud tunnustuse. Kuna liider Purvinš samas voorus võitis, jäi talle enne viimast vooru punktine edumaa ning selliseks see jäigi.

1. Purvinš – 17,5; 2. Kravtsov – 16,5; 3. Družinin – 15,5; 4. Naprejenkov – 15,5 (turniirikoefitsient halvem). Võrdselt 15 punkti kogusid Riia meistrid Jekaterina Agapova ja Vladimir Danilov (Agapova treener). Siin polnud koefitsiente arvestada vajadust, sest naiste arvestuses oli Agapova ülekaalukas võitja. Naistest järgnesid Regina Pironen (Iecava) 12,5 ning Piret Viirma ja jätkuvalt Saaremaa kabeklubi nimel võistlev Inge Roots 11 punktiga. Vaatamata koefitsiendihalvemusega neljandaks jäämisele tuleb Inge esinemist igati tunnustada, ta sai turniiril mitu head võitu.

Kuna naisi võistles vaid neli, polnud otstarbekas neile eraldi turniiri korraldada. Nõnda tuli Agapova naiste arvestuses võitjaks “sundkorras” – kui eelmistel aastatel ongi naistele eraldi võistlus korraldatud, on Agapova siiski eelistanud mängida meeste turniiril, lõpetades selle ülemöödunud aastal koguni teise kohaga. Naistest on ta seekordse turniiri järel neljakordne võitja, meestest on kolmekordne võitja Guntars Purvinš – 2002. a võitis ta tookord kavas olnud 100-ruudulise kabe turniiri, 2005. a aga tavakabes nagu nüüdki.

Ka mehi oli Eestist võistlemas vaid kaks. Paljukordse Eesti tšempioni hiidlase Arvo Risti mäng ei sujunud, ta sai enda kohta harjumatut neli kaotust ja lõpetas 14 punktiga, jagades 8.–9. kohta. Jaan Truu oli 11,5 punktiga 11.–12.
Oli üks korraldajatele ebameeldiv küsimus, mida seekordse võistluse ajal tuli korduvalt kuulda: millal veel pole Saaremaa sellele võistlusele võistkonda välja pannud? Õige vastus – enne seekordset Kappa vaid ühel korral, 1997. aastal. Oli nn viimase minuti loobumisi. Aga kui vaadata kas või selle turniiri auhinnamehi Družininit (72-a) ja Kravtsovi (umbes sama vana), tundub küll, et meie veteranid on püssi liiga vara roostetama jätnud. Teeks need puhtaks ja pauku ka!

Iecava võistkonnas oli eelmise aastaga võrreldes vaid üks muudatus: Janis Štalsi asendas Purvinš. Kui oluline see muudatus oli, näitas Purvinši kogutud punktisumma. Nii saigi Iecava aastase vaheaja järel Saaremaa kapa taas enda valdusse, kogudes 61 punkti 82-st. Läinudaastane võitja Peterburi tehnoloogiainstituut oli 56 punktiga teine ja Riia Pardaugava/Dama 48,5 punktiga kolmas. Peterburi kapteni Naprejenkovi initsiatiivil ja kulul olid võitjavõistkonna liikmetele valmistatud nägusad, asjakohase graveeringuga karikad.

Pingelise ajakavaga turniiri juhtisid korrektselt kohtunikud Ivar Truu ja Gunnar Usin.

Jaan Truu

Print Friendly, PDF & Email