Merenädal toob saartele 85 ettevõtmist

Merenädal toob saartele 85 ettevõtmist

MEREPÄEVADEST MERENÄDALAKS: Ettevõtmisi jagub terveks nädalaks üle maakonna.
Foto: Marko Loorits

Tänavu esmakordselt teoks saav merenädal toob saartele ligi 85 erinevat ettevõtmist, neist 30 toimuvad Kuressaare merefestivali raames.

Saaremaa merenädala produtsent Reet Truuväärt ütles Saarte Häälele, et merenädala lõimeotsa teeb lahti 30. juulil kell 12 Lõunaranna sadam Muhu saare lõunaosas, kus merenädal pidulikult avatakse, räägitakse Eesti merenduse hetkeseisust ja õhtu lähenedes peetakse maha vahva sadamapidu. Samal päeval algavad ka sündmused Orissaare jahisadamas, kus kohalikud ettevõtlikud noored pakuvad mitmekülgset ja põnevat tegevust Illiku laiu päevade nime all.

Illiku päevad toimuvad tänavu juba 10. korda ning ettevõtmise projektijuht Indrek Aer lubab tulijatele nii isevalmistatud mootorita veesõidukite rallit kui ka triatloni ning Rammumehe võistlust. “Kavas on ka pimevõrk- ja topsijalgpall, mis on publiku hulgas väga menukateks saanud – kes esimest korda on vaadanud, see soovib järgmisel korral sellest juba ise osa võtta,” on Aer kindel. Nagu ka selles, et eakohast tegevust leidub Orissaares lastelegi – neile pakutakse võimalust meisterdada ja mängida ning võistu ujuda.

Tänavune merefestival erineb eelmiste aastate üritusest ennekõike juba sellega, et tavapäraste Kuressaare merepäevade asemel toimuvad üritused üle maakonna ja lausa ühel ajal. Truuväärt ütles, et merepäevalistel tuleb paratamatult oma valikud teha, sest kõikidest ettevõtmistest osa saada on lausa võimatu, puhtfüüsiliselt.

Teater ja piknik

Kes soovib rahvalikku teatrielamust, selle õige koht on merenädala ajal 30. juulil kell 21 Salme rannapargis, kus mängitakse August Mälgu romaani ainetel valminud lavastust “Läänemere isandad”, ja 31. juulil kell 14.30 annab Salme valla teatritrupp Lõmala sadamas etenduse “Haljal aasal”. Kes aga eelistab laulu ja jalakeerutust, see peaks suuna võtma 31. juulil kell 20 Tagaranna kalurikülla meresimmanile.

Seiklushimulised on oodatud 2.–8. augustini Papissaare sadamasse, kus Pärimusmatkad viivad soovijad neljale erinevale paadiretkele. Isegi paati saab valida – kas sõuda vanamoodi puupaadi või tänapäevasema kummipaadiga.

7. augustil korraldatakse aga merepiknikke Muratsis, kuhu on võimalus sõita Roomassaarest paadiga. Ettevõtmise korraldaja Ülo Vevers ütles, et kokku tehakse kolm sõitu (kell 10, 13 ja 16) ning sõit kestab umbes 40 minutit. Pärast viiakse inimesed vett mööda ikka Roomassaarde tagasi ka. Merepiknikul lubas Vevers pakkuda aga tõelisi delikatesse – angerjasuppi ja -praadi ning soovi korral saavad tulijad sõita ka vesijalgrattaga või mängida palli. “Üllatus on ka,” jättis Vevers õhku salapärahõngu.

Marikaku rituaal

Kahtlemata üheks ehedamaks elamuseks tõotab kujuneda 2. augustil päikeseloojangu ajal Panga pangal läbi viidav Marikaku rituaal, mis seob endisaegsed pärimuslõimed kokku kaasajaga. Tegemist on virvatuledes ajaloo- ja meenutuste rajaga, kus üheskoos kõnnitakse esivanemate jälgedes.

Päikesekella juures pajatatakse vanu Panga panga ümbruse legende ja lugusid, selgitatakse kombestiku tausta ja tutvustatakse pronksiaega.
Kell 21.45 esineb külalistele Saaremaalt pärit muusik, saksofonist Maria Faust. Mis aga see Marikaku rituaal on, saab täpsemalt teada kohapeal.

Tänavusest merenädalast ei jää kõrvale ka Sõrvemaa, kus 5. augustil Mõntu sadamas mitmekülgset programmi pakkuvad merepäevad juhatatakse sisse jumalateenistusega Jämaja kalmistul seisva risti all. Teenib õpetaja Anu Konks ja jumalateenistusel mälestatakse kõiki Sõrvemaa kangeid meresõitjaid.
Kogu merenädalale paneb punkti kahepäevane Kuressaare merefestival 6. ja 7. augustil – tahe rannarahva pidu uute ja vanade laevadega.

Merenädala kangas on nii kirev ja mitmekesine, et sealt peaks tegijate hinnangul igaüks enesele meelepärase lõime leidma, mille külge oma mereusku kinnitada, et saada kindlust saarlaseks olemise tundele – oleme endiselt merega mestis.

Print Friendly, PDF & Email