Meile helistati: Kesklinnas laaberdamisest (5)

Toimetusse helistas mees (nimi toimetusele teada – toim), kes ütles end igal varahommikul linnast läbi sõitvat. Ta kirjeldas värvikalt, mis linnas sel ajal toimub, ja lisas, et ei saa aru sellest, kuidas on võimalik, et purjus noorukite varahommikuse laaberdamise ohjeldamiseks midagi ette ei võeta. Toimetus pani mureliku mehe jutu kirja.

“Näiteks reede hommikul kell veerand seitse oli kesklinna endise tuletõrjedepoo ümbrus purjus kakerdajaid täis. Pudelid käes, lällati kõikjal. Paljud inimesed lähevad sel kellaajal juba tööle ja peavad keset Kuressaare linna nägema sellist pilti. Hämmastav oli sealjuures see, et politseiauto seisis samas keset väljakut ja joobnud noorukite ohjeldamiseks ei võetud ette mitte midagi. Vaatepildist jäi mulje justkui peaksidki noored inimesed vägisi jooma, et see viimanegi sent, mis neil olemas on, kellegi taskusse libiseks.

Laupäeva hommikul kolmveerand kaheksa oli samasugune mäsu. Keset sõiduteed tuigerdasid purjus inimesed, õllepudelid näpus. Et auto neid segas, püüdis üks joobnu isegi autoust jalaga mõlki lüüa. Kui keegi juhtub tulema jalgrattaga, siis on oht, et rattur lükatakse pikali, läbi sõimatakse ta aga kindlasti ja mõnitatakse. Lossi tänavalt keskväljakule tulles võis näha pilti, kuidas kaks kakerdist kiskusid lillepottidest lilli välja. Peast käis läbi mõte, et kui oleksin Lurichi-taoline mees, läheksin juurde ja teeksin omakohut. Aga küllap ma sel juhul satuks kohemaid vägivallatsemise pärast politsei tähelepanu alla.

Nõme on, et meie linnast peab näitama külalistele sellist tänavapilti. Isegi ajal, mil toimuvad ooperipäevad ja linn on väliskülalisi täis. Ma ei usu, et Soomes selliseid asju varahommikuti sellisel kellaajal toimuda lastakse. Samas, kui inimene sõidab laupäeva hommikul kella kaheksa ajal maale, kus pole võib-olla kauplustki lähedal, ja tahaks paar õlut poest kaasa võtta, seda tema ei saa, sest seadus keelab sellel kellaajal alkoholi müüa.

Mind huvitab, kas küsimusele, mida sellega saavutada tahetakse, et kõrtsid hommikutundideni avatud on ja mitte keegi linnas korda ei pea, vastab linnapea või mõni teine ametnik. Kui ei ole võimalik sinna politseid panna, siis lasku need kõrtsid õigel ajal sulgeda. Ometi on meie riigis keelatud viibida avalikus kohas alkoholijoobes. Vahel tekib mõte, et kellelegi makstakse selle eest, et ta silma kinni pigistaks.

Kõrtsid teenivad aga selliste pealt tulu, välikohvikud on hommikuni lahti. Kõik on tehtud selleks, et aga võimalikult palju juua saaks. Kas see ongi puhkus Kuressaares? Mind huvitab selline küsimus, kas proua linnapea on ka hommikutundidel linnas jalutanud ja teab üldse, mis siin toimub. Kas selline linna maine rikkumine ennast kuidagi ära ka tasub?”

Print Friendly, PDF & Email