Küülikuid ähvardab surmav viirus (7)

Kuigi praeguseks ei ole Eesti karusloomade aretusühingu (EKAÜ) andmeil küülikute viirushaigus müksomatoos saartele veel jõudnud, on seda registreeritud juba nii Läänemaal kui ka Pärnumaal Audrus.

“2009. aastal oli juhtumeid ka Saaremaal, seega võib haigus suure tõenäosusega välja lüüa ka sellel aastal,” ütles ühingu aseesimees Diana Mägi.
“Küülikute müksomatoos ei ole ravitav,” toonitas EKAÜ esimees Liia Taaler, lisades, et haigus on sageli ägeda ja piinarikka kuluga ning enamikel juhtudel lõpeb küüliku surmaga.

Haiguse ennetamiseks tuleb küülikud vaktsineerida. Lubatud on tervete küülikute immuniseerimine, kuid Taaleri sõnul tuleb meeles pidada seda, et haiguse tunnustega loomi vaktsineerida ei tohi. “Haiguse leviku piiramiseks tuleb haigustunnustega küülikud hukata ja korjused hävitada,” ütles ta.
Eesti karusloomakasvatajate aretusühing palub inimestel lasta oma küülikud müksomatoosi vastu vaktsineerida, sõltumata sellest, kas neid peetakse õues või toas.

Haiguse läbipõdenud ja ellu jäänud küülikud jäävad haiguskandjateks, neil ei teki immuunsust. Sellised loomad on nakkusallikaks kõikidele lähikonna küülikutele ja jänestele.

Print Friendly, PDF & Email