Angla pärimuskultuuripäeva vihm ei rikkunud

Angla pärimuskultuuripäeva vihm ei rikkunud

MARGAPUU MÖÖDANIKUST: Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa (keskel) kinkis Angla ekspositsiooni täiendamiseks margapuu. Alver Saguril (vasakul) on juba teada, kuhu uus eksponaat paigutada. Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep mõtleb asjast vaid positiivselt.
Foto: Aare Laine

Laupäeva pärastlõunal ei mahutanud Angla tuulikumäe parkimisplats kõiki sõidukeid ja busse äragi. Suur osa pärimuspäevale sõitnud huvilistest parkis oma auto maanteeveerde. Enne kella kuute pidulistele kaela sadanud lausvihmgi ei suutnud ürituse toimumist tõkestada. Veerand tunni pärast sadu hõrenes ja kõik läks kava kohaselt edasi.

Mitmesaja uudistaja hulgas oli ka ekspeaminister, praegune riigikogu liige Mart Laar, kes hindas tuulikumäe arendaja Alver Saguri püüdlusi kõrgelt.
“Siin on hästi näha, et Eesti regionaalseks arenguks ja sealhulgas Saaremaa arenguks Euroopa Liidust eraldatud raha on väga mõistlikult kasutatud. Sellest võime ainult rõõmu tunda,” märkis Mart Laar.

Ajaloolasena tundis abikaasa Katrini kaudu Saaremaaga tihedalt seotud tipp-poliitik heameelt just tuulikute korrastamisest-ennistamisest ja laiemas mõttes pärimuskultuuri elustamisest-eksponeerimisest. “Siin ei ole tegemist üksnes tuuliku väljast näitamisega. Anglas võetakse asja tõsiselt – tänagi avati uus ekspositsioon, mis tutvustab meile muistseid maatöid. See on minu meelest eriti vahva,” kiitis Laar tegijaid.

Saare maavanem Toomas Kasemaa märkis oma tervituskõnes, et tuulik on Saare maakonna tutvustamisel omandanud palju suurema tähtsuse ja tähenduse, kui meie oma igapäevaelus seda tähele paneme. “Kui me vaatame Saaremaal toodetud juustu, leiba või mitmeid teisi tooteid, siis leiame nende pakenditelt hoopis korraliku tuuleveski. See bränd, tuuleveski, on meil olnud juba sajandeid. Ta on meile omane. See ongi peamine,” rõhutas Kasemaa.

Oma kõnes ei saanud maavanemgi üle ega ümber inimestest, kes austavad oma esivanemate visa tööd, kõike seda, mida nood tulevaste põlvede jaoks kunagi teinud on. Toomas Kasemaa tunnustas Angla tuulikumäe arendajat, kes vanu asju korda tehes muudab piirkonna uueks.
“Sellest läheb meel ainult rõõmsaks,” tähendas maavanem.
Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep ütles, et Angla tuulikumägi on kõigi silme all uue hingamise saanud.

“Kui me praegu suures maailmas hakkame minema globaliseerumise teed, isegi Eesti raha hakkab ära kaduma, siis on ilmselt väga oluline, et tuletaksime meelde pärandkultuuri, oma rahva traditsioonilist tegemist-olemist. Usun, et ka noorte hulgas läheb see väga populaarseks. Selle kujukaks näiteks on Viljandi folkloorifestival, kus enamik tegijaid on noored. Ja nagu näete, MTÜ Angla Tuulikumägi mitte üksnes ei korrasta seda kompleksi, vaid kutsus meid ka kultuuriüritusele,” rõõmustas vallavanem.

Päevajuht Küla Karla kutsus mikrofoni juurde uusi esinejaid. Kuressaare linnapea Urve Tiidus ütles, et Alver Sagur teeb oma tööd tõelise kirega, hoidmaks alles neid vanu oskusi, mis kipuvad igapäevaelus tehnoloogia arenedes ära ununema.

Ettevõtja Alver Sagur ise peab arendustegevuses kõige tähtsamaks meeskonnatööd. “Tõnu Sepa tuulikute restaureerimise pundis on professionaalsed tegijad. Projektijuht Anu Noor on nii pärimuspäeva korraldamisel kui ka üldse tuulikumäe arendamisel teinud ära suure töö. Ene ja Urmas Metsamaa ja Andi Roost kavandasid-kujundasid püsinäituse,” tunnustas Sagur kaasaaitajaid.

Laupäevase paduvihma ajal laulis rahvas telgi all “Eestlane olen ja eestlaseks jään” ning sadu lakkas. Pidu läks lahedalt edasi kuni kella üheni öösel. Peale Saare maakonna tantsijate ja lauljate esinesid külalised Lätist, Setu- ja Hiiumaalt. Rahvalikud jõu- ja osavusmängud meelitasid peolisi oma nutikust näitama. Degusteeriti Karja pagariäri Angla rukkileiba. Kell kaheksa süüdati jõutuli.

Print Friendly, PDF & Email