Lugeja küsib

Töölepingu seaduse § 69 lg 5 võimaldab tööandjal töötaja puhkuse katkestada või seda edasi lükata ettenägematu olulise töökorralduse hädavajaduse tõttu. Millised need põhjused võiksid olla?

Vastab tööinspektsiooni Lääne inspektsiooni tööinspektor-jurist Urve Stroom:

Eelkõige on puhkuse katkestamine või edasilükkamine lubatud juhul, kui tööandjale tekiks muidu kahju, mis on võimalik ära hoida töötaja puhkuse katkestamisega.

Tegemist on olukordadega, mida ei ole võimalik muul viisil lahendada, kui töötaja tööle kutsuda ja tööajakava ümber teha. Et töötaja omakorda ei kannaks kahju puhkuse katkestamise või edasilükkamise tõttu, peab tööandja töötajale sellest tingitud kulud hüvitama. Näiteks kui töötajal oli planeeritud puhkuseks reis, peab tööandja vastavad kulud (ostetud lennupiletid, hotellibroneering) kompenseerima.

Seetõttu tasub tööandjal kaaluda enne töötaja puhkuse katkestamist, kas ta on valmis kinni maksma töötaja ostetud reisi või on tal lihtsam ja odavam leida teine töötaja, kes täidab vajalikud tööülesanded.
Puhkuse katkestamisel või edasilükkamisel on töötajal õigus nõuda kasutamata jäänud puhkuseosa võimaldamist vahetult pärast puhkuse kasutamist takistava asjaolu äralangemist või siis poolte kokkuleppel muul ajal.

Print Friendly, PDF & Email