Kuulsa saarlase jälgedes

Kuulsa saarlase jälgedes

KOGUTUD VANAVARA: Osa Johannes Gahlnbäcki Eesti saartelt kogutud vanavarast asub Peterburis Venemaa etnograafiamuuseumis. Fotol on Mustjala naise rahvarõivad ja pruuditool, mida võiks ehk nimetada veel ka tooliks-äratuskellaks. Nimelt vana kombe kohaselt pidi sellel toolil istuv ja käsitööd meisterdav mõrsja vilkalt tegutsema. Kui ta ka veidikeseks ajaks tukkuma jäi, oli kukkumine kindel.
Foto: Venemaa etnograafiamuuseum

Saaremaa on olnud soodne kasvupinnas mitmetele laias ilmas suuri tegusid teinud inimestele. Mõned, kes siit läinud, on püüdnud tutvustada oma kodusaart ja selle kultuuri ka kaugemal. Üheks selliseks inimeseks oli Püha pastori poeg Johannes Leopold Gahlnbäck (1855–1934).

Lõpetanud nii Riia polütehnikumi kui Peterburi kunstiakadeemia, töötas Gahlnbäck suure osa oma elust Peterburis. Vene impeeriumi pealinnas Stieglitzi kunstikoolis pidas ta nii õpetaja kui raamatukogu juhataja ametit. Tema tegevus aga oli mitmekülgne: see ulatus Peterburi majade projekteerimisest kuni keraamika kujundamiseni kuulsale Fabergé (Kornilijevskaja) portselanivabrikule.

Piret Õunapuu
Eesti Rahva Muuseum

Marina Zasetskaja
Venemaa Etnograafiamuuseum

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Telli leht siit

Print Friendly, PDF & Email