Valjala mehed hakkasid viljakoristusega pihta (3)

Valjala mehed hakkasid viljakoristusega pihta

Talunik Jaan Sink ja kannatamatult kombaini käivitamist ootav naabripoiss Rando Korb poseerivad enne viljalõikuse algust Saarte Hääle piltnikule.
Foto: Egon Ligi

Neljapäeval alustas talunik Jaan Sink Valjalas Tõnija küla maadel varajase odra koristustöödega. Nädal varem tegid sama kandi mehed Andres Kurgpõld ja Kaido Kirst algust talirüpsi koristusega.

Ehkki ilmaolud on Saaremaal viljakasvatuseks tänavu küllalt head, jääb varajasel odral kuivuse tõttu tera pisut peenikeseks ja päris tippsaaki oodata ei ole, rääkis Jaan Sink. “Hektari kohta tuleb vast 2,5–3 tonni,” uskus ta.
Hilise odra ja nisu saagiks pakkus Sink sarnaselt kahele eelmisele aastale neli tonni hektarilt. “Kõik sõltub sellest, kuidas tera täis kasvab ja palju metssead mulle jätavad,” osutas talunik, kelle sõnul pistsid sead mullu ühelt põllult rõõmsalt nahka terve veerandi. Rõõmu teeb aga põllumeestele tänavu see, et vilja hinnad on oluliselt tõusnud.

Kõige varem on Sink pääsenud kombainiga põllule 2006. aastal, kui koristustöö hakkas pihta 17. juulil. Tänu teenustöödele venis tollane kombainihooaeg Jaan Singil koguni 26. oktoobrini. “Siis, kui olin viimase punkri tühjaks laadinud, panin kojamehed käima ja ajasin kombaini klaasi peal lund laiali,” meenutas ta.

Samas on ette tulnud ka selline hullumeelne aasta, kus vili ei tahtnud kuidagi valmis saada. Põllule mindi Tõnijal alles pärast 20. augustit, vili sai võetud 10. septembriks. “Ega sel ajal nagu magada küll ei saanud, kõik tulid järjest ja korraga,” meenutas põlluharija.
Tõnija küla ja selle lähiümbrust võib Kavandi kõrval pidada Saaremaa viljakasvatamise olulisemaks piirkonnaks. Külas elab viis viljakasvatajat, kel kultuuride all enam kui 100 hektarit maad. Lisaks on naabruses veel kolm suurt viljakasvatajat.

Mullastiku kaart näitab, et piirkonna mullastik kuulub ühte boniteediklassi Järvamaaga (47–48 hindepunkti). “See mullastik jookseb kitsa siiluna, hakkab kuskilt Sandla alt, tuleb üle lõunapoolse Valjala ja Laimjala valla Pöideni välja,” rääkis Sink, kelle sõnul saavad Valjala mehed sobiva ilmastiku korral probleemideta saagiks 4–4,5 tonni hektari kohta. Kaido Kirst on võtnud ka suuremaid saake.

Jaan Singi Ure-Värava talu on Saaremaa jõumehe Aleksander Sanniku sünnikodu. “Mul on kohustus tema talu edasi pidada ja rügada vahel ka nii, kuidas tema omal ajal teha ei viitsinud,” sõnas talunik, kes on Saaremaa kuulsaima jõumehe õe lapselaps.
Tänavu on Jaan Singil vilja all 140 hektarit maad, lisaks 10 hektarit kesas. Otra, suvinisu ja suvirapsi kasvatav talunik tahab sel sügisel külvata ka talirüpsi, mis annab väga väheste kulutustega normaalse sissetuleku.

Print Friendly, PDF & Email