Tsaariarmee soldatid maeti ümber Silla kalmistule (1)

Tsaariarmee soldatid maeti ümber Silla kalmistule

93 AASTAT PÄRAST LANGEMIST ESIMESES MAAILMASÕJAS: Pidula mõisa hoovist trassi kaevamisel päevavalgele tulnud tsaariarmee sõdurite säilmed maeti eile Mustjala Silla kalmistule. Talituse viisid läbi vaimulikud Elmar Reinsoo (vasakul) ja Toivo Treima, leinatalitusele aitas kaasa muinsuskaitse seltsi esimees Tõnu Veldre.
Foto: Aare Laine

Muinsuskaitsespetsialisti Tõnu Sepa hinnangul on juhtum, kus I maailmasõjas hukkunute säilmeid ümber maetakse, Eestis üldse esmakordne.

“Ega nüüd Esimeses ilmasõjas langenutest pole suurt kuulda midagi. Ka Venemaalt ei ole selliseid sõnumeid tulnud. Teisest maailmasõjast on räägitud ja kirjutatud palju. Siiamaani ei ole ma Esimese ilmasõja ohvreist Saaremaal eriti kuulnud,” resümeeris Pidulas muinsuskaitselist järelevalvet tegev Tõnu Sepp.

Kaheksa I maailmasõjas hukkunud Vene tsaariarmee sõduri säilmed maeti eile Mustjala Silla kalmistule. Säilmed tulid meetri sügavusest välja 21. mail vee- ja kanalisatsioonitrassi kaevamisel Pidula mõisa hoovis.

Pidula mõisa omaniku Vesa Lappalaineni sõnul oli kristlik matus sõjas hukkunud sõdurite säilmete ümbermatmiseks kalmuaeda ainuõige asi.
“Ilmselt 1917. aastal ei korraldatud neile mingisugust matust. Nüüd oleme seda teinud. Matusetalitus läks kõigile kohaletulnutele hinge. Tunneme tänasest päevast rahulolu,” märkis Vesa Lappalainen.

“Ma mõtlen ja tunnen oma südames ning näen, et sõjamees on alati oma kohust täitnud, kaitstes seda, mis on talle ülesandeks antud. Nendel meestel tuli selle eest anda oma elu,” kõneles matusetalitusel Eesti apostliku õigeusu kiriku preester Toivo Treima.

Lappalainen ütles pärast matusetalitust Saarte Häälele, et kui teda Kiievis tööreisil olles leiust teavitati, siis see sõnum mõnevõrra šokeeriski.
Eilne päev aga tõi rahulolu nii mõisahärrale ja küllap ka jumalasõna saatel kalmistumulda sängitatud põrmudele.

Print Friendly, PDF & Email