Orissaare tugevdas Läti ja Taaniga sõbrasuhteid

Kaheaastase rahvusvahelise koostööprojekti “Nordplus” raames sel nädalal Orissaare valda Taani ja Läti sõprusvaldadest väisanud külalised ning kohalikud osalejad hindasid toimunud projekti ülivõrdes õnnestunuks.

Projekti Eesti-poolsed koordinaatorid Anu Viljaste ja Ivar Ansper kinnitasid üheskoos, et emotsioonid on väga head.
“Projekt on aus ja vahva ning rahvas, kes on haaratud, on koostööaldis ja tahab teha. Kõik üritused on väga hästi vastu võetud, sellist projekti juhtida on puhas rõõm,” lausus Ansper, lisades samas ka tänusõnu Anule igal õhtul toimunud väga vahva kultuuriprogrammi eest.

Anu Viljaste lisas, et igasse gruppi sai valitud just selle ala inimesed ning kaasatud ka mitte ainult ringide liikmeid, vaid ka külaliikumises aktiivseid inimesi. “Nad saavad juurde nii palju uusi kogemusi, see on hästi hariv projekt,” sõnas ta.

Töö toimus kolmes erinevas grupis: lilleseade-, toidu- ja viltimisegrupis. Igasse kuulus üheksa inimest: kolm Eestist, kolm Taanist ja Lätist.
Toidugruppi juhendanud Taimi Truumees lausus, et põhirõhk toitude valmistamisel oli just rahvustoitudel. Nädala jooksul tehti mitmeid rahvustoite, näiteks kamavahtu, mulgiputru, “kasukat” jpm. Üheks huvitavamaks toiduks oli pannileib, mida paljud suisa esimest korda maitsta said.

Lilleseaderühm valmistas looduslikest materjalidest ehteid ning üheks eriti huvitaks ettevõtmiseks oli Saikla rabast toodud kändudest aleviku keskel grupitööna valminud ning lilledega pärjatud diivan. Täna saavad aga Väikese väina avaveeujumise võitjad seista lilleseadjate valmistatud uhkel pjedestaalil.

Rühma juhendaja florist Reine Väli lausus, et kui on häid mõtteid ning raha ja seltskond hea, saab kõike. “Me võiksime ükskõik kui suure tööga hakkama saada, me juba teame, kes mida oskab. Lätlased hästi palju küsivad, aga mitte üks peale minu ei ole florist,” rääkis Reine Väli, lisades, et koos tegutsetud aeg näitab, et kõigist võib saada lilleseadja. “See on tõsine tunnustus,” kinnitas ta.

Viltimise grupijuht Katrin Vaher lausus, et nemad tegid märgviltimist, valmistasid kohvikannusoojendaja ning marionettnuku, mille ära kaunistasid. Lisaks tegid nad veel õhulisi rätikuid ning proovisid värtnal lõnga teha.

“Mulle väga meeldib see projekt, aga mulle tundub, et Eesti on väga kuum riik,” lausus esimest korda nii Eestis kui ka Saaremaal viibinud ja projektis osalenud õpetaja Elin Sandergaard Taanist. “See on väga huvitav, meile näidatakse Saare- ja Muhumaad, väga huvitav oli meil Muhu muuseumis,” lisas ta. Ka Zenta Lätist kinnitas, et see, et nad näevad nii palju ja õpivad palju juurde, annab talle väga palju.

Print Friendly, PDF & Email