Neli suvist lugu

Neli suvist lugu

 

Pühapäeva õhtul Saaremaale sõites ootas Virtsus meeldiv üllatus: kai ääres teenindas reisijaid uus ja mugav laev “Saaremaa”. Sõit laevale vaikne, reisijate teenindamiseks lift, trepp avar, mõlemal pool käsipuud, mille olemasolu eriti eakaid ja invaliide rõõmustab.

Liftisõitu naudivad lapsed ja beebidega isad-emad. Reisijate tarbeks palju maitsekalt sisustatud ruume, mööbel ja kardinad kõik sobivas värvitoonis. Seinal foto linnast, kus laev valmis ja nostalgilised pildid-fotod Saaremaast. Vaadata saab nii kivist ja kadakast Ohessaare randa lambakarjaga kui moonivälja Püha kiriku taustal.

Ei puudu ka reklaamid. Ootesaalis televiisor, ekraanil pidevalt Saarte Hääle artiklite tutvustus. Välitekil võrratu vaade vaikselt lainetavale veele ja eesootavale Kuivastu sadamale. Põranda ja treppide kattematerjali valimisel on arvestatud sellega, et seal liikumine oleks ohutu ja keegi ei libiseks. Meie reisiseltskonna positiivne kokkuvõte laeva ilule ja mugavusele oli lause: “Kahju, et see imeilus reis nii lühike on!” Suur tänu selle eest, et sõit üle väina on tõesti mugavaks tehtud.

Teenindus nii ja teisiti

Ka minu järgmine lugu on seotud meeldiva teenindusega ja nimelt Kuressaare linnaliinibussides, seal on nii abivalmid bussijuhid. See amet ei ole kerge, sest täita tuleb ka reisisaatja kohustusi, selgitada marsruuti, jagada linna kohta teavet, aidata kepiga või tugikäruga sisenevaid vanureid. Minu isiklik tänu kuulub 5. juuli hommikul liinil nr 1 sõitnud juhile, kelle tähelepanelikkus oli abiks, et bussis vales peatuses väljunud vanainimene jõudis ilusasti koju. Paljud reisijad tänavad väljudes bussijuhti ja eriti meeldiv on näha, kui seda teeb laps. See näitab koduse kasvatuse vilja.

Üks õnnetu esmaspäev. Uksevõti ei avanud lukku, suundusin turuplatsi lähedal asuvasse lukufirmasse. Uksel ripub silt, et ajutiselt suletud. See rippus seal ka järgmisel päeval. Meenus, et kunagi oli postkontori majas samasugune töökoda. Akendel võtmete reklaam, uks avatud. Tagaruumist tuli naisterahvas, kes ei teadnud midagi võtmete valmistamisest, tema oli sidekontori töötaja, kes tegeles posti sorteerimisega. Vabandasin, et tema tööd segasin ja läksin abi otsima politseist. Seal oli lahke politseiametnik, kes juhatas mind bussijaama juures asuvasse Lukuselli kauplusse. Siin ootas aga uus üllatus: võtmete meister puhkusel. Ja see õnnetu võti ootab siiani abistajat.

Linna meistrikoda

Neljas lugu on kohe lõpuni ilus. Maal elav tuttav küsis, kust leida meistrimeest, kes parandaks käekoti luku. Kohtu tänaval paistab ilus suur silt “Meistrikoda”. Läksin vaatama. Korralikult sisustatud töökoda, ajaloohõnguline sisekujundus, palju huvitavaid tööriistu – nii vanaaegseid (Singeri õmblusmasin) kui ka kaasaegseteni välja. Teenindamine kiire ja korrektne. Hiljem sisenenud vanainimene oli käinud invaliidisaapale abi otsimas ja kiitis ka, et saab kiiresti ja veel samal päeval korda. Ka töökoja asukoht on hea. Oodates töö valmimist kohapeal saab lähemalt vaadata sisustust ja olla nagu minimuuseumis.

Tähelepanu köitis tahvel tänavasiltide ja majanumbrite näidistega, kõik erineva värvi ja disainiga.
Elades kesklinnas, võib suvel tihti näha palju turiste liikumas. Nad uurivad linna plaani ja otsivad vajalikku tänavat või majanumbrit. Paljudes kohtades sellised asjad puuduvad, eriti äärelinnas uuselamute rajoonis. Õige numbri leidmine käib siis nii, et loendad mõttes paaris ja paarituid arve ning lõpuks jõuadki vajaliku majani. Kunagise seaduse järgi oli nii, et numbrid algasid linna keskväljakult raekoja juurest ja suurenesid äärelinna poole.

Oli sellinegi tava, et koos majanumbriga oli sildil ka omaniku nimi. Nime avalikustamine ehk innustaks mõnda ka majaümbrust koristama ja hoolitsema hoone väljanägemise eest. Kesklinnas oleks see üsnagi soovitatav, siis mõnigi omanik tunneks rohkem hoolt oma laguneva, ent kunagise kauni ajaloolise hoone eest.
Väga ilus on näha majal kauni kodu konkursi võitja märki ja neilgi võiks olla omaniku nimi. Need korras majad oma kaunite aedadega on seda väärt. Nii mõnigi turist jäädvustab neid kauneid maju ja näitab oma kodumaal, kui ilus on põhjamaine väikelinn Kuressaare!

Leida Kuus
Arvaja

Print Friendly, PDF & Email