Killud ja junnid supelrannas on pea igapäevane nähtus (12)

Killud ja junnid supelrannas on pea igapäevane nähtus

OHT LIIVAS: Vetelpäästjad manitsevad rannas olema enda ja teiste suhtes tähelepanelik ja ohuks muutuvat klaastaarat maha mitte vedelema jätma.
Foto: Egon Ligi

Mitmed rannakülastajad rikuvad eeskirju, võttes randa kaasa oma koera ning jättes tema väljaheited koristamata. Lisaks koerte väljaheidetele tuleb rannaliivalt tihti koristada ka klaastaara kilde.

“Meie inimeste teadlikkus nendest asjadest on ikka väga madal,” nentis Kuressaare Titerannas iga päev korda pidav vetelpäästja Heigo Kips, rõhutades, et ta ei ütle seda kohe kindlasti mitte kõigi, vaid just nende koeraomanike kohta, kes oma looma järelt koristada ei taha.

“Nii kui me [vetelpäästjad] ära läheme, on rand koeri täis ja jalutatakse, kuigi keelavad märgid on üleval,” on Kips nõutu, lisades, et paljudel ei ole ka kaasas kilekinnast ega kotti, millega looma väljaheidet koristada ning see jäetakse lihtsalt rannale maha.
Kipsi sõnul tuleks kasuks, kui kõik inimesed, kes rannas mingit rikkumist märkavad, kohe ka rikkujale märkuse teeksid.

“Ühiselt on võimalik seda asja ära harjutada,” arvas Kips, tuues näite, et kui tulebki keegi loomaga, siis inimene läheb ja ütleb, et ära koeraga siia tule.
Kipsi sõnul saab üheskoos need asjad ära lahendada ja kurb on see, kui keegi üldse välja ei tee.

Peotäitega kilde

Lisaks koertele rikuvad rannas seadust ka sinna purjutama tulnud kodanikud, kes jätavad klaastaara lohakile. Kipsi sõnul seda probleemi päeval ei ole, sest sellistel rannakülastajatel palutakse lahkuda. Kuid õhtuti tullakse ikka ning jäetakse klaastaara vedelema.
“Väiksed poisid tulevad, peksavad puruks ja mõni rannakülastaja astub jala katki,” räägib Kips, kelle sõnul on ju tegemist ikkagi meie oma rannaga, mille korrasoleku eest võiksid kõik vastutada.

Kipsil puudub küll ülevaaade, mitu inimest on oma jala katki astunud, kuid kilde on ta rannast koristanud juba peotäite viisi.
“Meie uue maja ümbrusest olen juba kümneid ja kümneid peotäisi klaasikilde ära korjanud, aga neid on ka mujal,” kinnitas Kips, kelle sõnul tähendab suvel killu jalga astumine seda, et suvi on nahkas.
Kolmas mure on jalgrattad, sest poisikesed sõidavad oma õlitatud rattaga vees ja sellest tekib ikkagi väike reostus.

“Üle mõistuse need mured ei ole, eks me kasvame,” lõpetab Kips positiivse tooniga, pannes kõikidele südamele, et see on meie oma supelrand, mitte kellegi teise oma ja kui keegi näeb korra rikkumist, tuleb sellest kohe märku anda.


“Üllatusena” tuli ka kaka

Mitmed Kuressaare kesklinnas jalutajad puutusid neljapäeval kokku noorpaariga, kes kõnniteel oma last “potitasid”, jättes “üllatusena” tänavale kukkunud väljaheited koristamata.
Noor isa pissitas oma pisitüdrukut kohviku nurga taga ja ema tegi neist samal ajal mõned sammud eemal pilti. “EI OLE…,” karjatas ema, kui laps ka junni maha poetas.

“Ei ole ju raske astuda kaks sammu ja paluda lapsega vetsu minna või on?” ei suutnud vahejuhtumit pealt näinud linnakodanik oma silmi uskuda, sest tema sõnul ei ole ju tegemist üksiku saarega.
Naine lisas, et käis paar tundi hiljem samast kohast spetsiaalselt läbi, et näha, kas lapse kaka on kõnniteelt ära koristatud. See oli seal alles.

Print Friendly, PDF & Email