Tsaariarmee sõdurid sängitatakse Silla kalmistule

Reedel maetakse Mustjala valla Silla kalmistule ümber kaheksa tsaariarmee sõdurit, kelle säilmed leiti läinud kevadel Pidula mõisa vee- ja kanalisatsioonitrassi ehitamisel.

“Eks mõisaomanik Vesa Lappalainen koos OÜ-ga Pidula Mõis ole see peamine korraldaja, meie ainult aitame,” jäi Saaremaa muinsuskaitse seltsi esimees Tõnu Veldre tagasihoidlikuks.

Kuna ei ole teada, millisesse konfessiooni sõdurid kuulusid (mõnel oli kaelas ka luteri rist), peetakse ümbermatmise talitus kahe vaimuliku kaasabil – õigeusukirikust on tulemas isa Toivo Treima ja luteri kirikust praost emeritus Elmar Reinsoo.
Kutsed sündmusel osalemiseks on saadetud nii kultuuri- kui ka kaitseministrile, kuigi Veldre sõnul ei ole nende tulek puhkuste tõttu sugugi kindel.

Ekskavaatorijuht Maidu Sepp avastas maikuu keskel Pidula mõisa hoovis vee- ja kanalisatsioonitrassi kaevates maapinnast umbes meetri sügavusel asetsenud inimluud. Säilmete uurimisel on selgunud, et tegemist on kaheksa tsaariarmee sõduriga, kes hukkusid Esimese ilmasõja ajal Tagalahe dessandi tagajärjel 12. oktoobril 1917.

Print Friendly, PDF & Email