Raudruun hobuniidukiga ja ratsud tuulikumäel

Raudruun hobuniidukiga ja ratsud tuulikumäel

WUNDERSCHÖN! (IMEILUS): Võõrkeelseid vaimustussõnu võib Angla tuulikumäel kuulda praegugi. Laupäevaks on neli tuulikut viiest tipp-topp korda sätitud, vaid üks, praegugi väljast üsna kõbusa väljanägemisega pukktuulik jääb ootama oma järge.
Foto: Egon Ligi

Vaid mõned päevad tagasi Angla tuulikumäele toodud kentsaka välimusega puust suksud ja 1939. aastal Saksamaal Kölni tehases valmistatud raudratastega traktor, millel järelhaagisena kahehobuseniiduk, on saanud turistide jaoks uuteks põnevateks uudistamisobjektideks.

“Väravast sisse tulles istuvad nad kõigepealt kas traktorirooli või hobuniidukile, seejärel lähevad tiigi kaldale vees ringi ujuvaid tuurakalasid jälgima ning kui nad on tuulikute juurde jõudnud, siis kipuvad nii lapsed kui ka täiskasvanud kohe hobuste selga,” kommenteeris külaliste huvi Angla tuulikumäe arendaja Alver Sagur.

Esmaspäeva pärastlõunal tuulikumäega tutvunud, ka tuulikutes sees käinud turismigrupi liige avaldas tuulikumäe projektijuhile Anu Noorele vaimustust. “Wunderschön!” (maakeeli imeilus) oli vanaproua ühesõnaline hinnang nähtule.

Laupäeva pärastlõunast alates saavad Hollandi ehk Tedre tuuleveskisse sisseastujad tutvuda samal päeval, ehk teisel Angla pärimuskultuuri päeval kell 16 avatava koduloolise püsiekspositsiooniga. Kolmeteistkümnel stendil kirjapandu ning sajandite- ja aastakümnetevanused eksponaadid annavad ülevaate meie esiisade-emade töödest-tegemistest maa ettevalmistamisest leivavilja külviks kuni söögirenni katmiseni ahjusooja leivaga.

Tuuliku uksel võtab külalisi vastu teraviljakotiga pereema. Kuna talutööst ei jäänud vanal ajal lapsedki eemale, siis näevad külastajad veski teisel korrusel nüüdki uudishimulikke põngerjaid, kes seal ringi saalivaid tegelasi piiluvad. Peremees askeldab jahukottidega tuuliku ülakorrusel. Tõehetke tuvastades on tegu siiski vahvate elusuuruses nukkudega. Need meisterdas Leisi keskkooli õpetaja Ene Metsamaa. Puust hobused tegi tema abikaasa Urmas Metsamaa.

Pilgupüüdjaks on veel paari päeva eest üles sätitud Pahapillilt pärit käsikivi ja teisedki omaaegsed väga tarvilikud talutööriistad.
“Siia tuleb veel tuulamismasin, kirstud ja asjad…,” näitas Alver Sagur tulevaste eksponaatide asupaikasid.
Eeloleval laupäeval kell 16 juhatab Küla Karla Kärdla lähistelt Angla tuulikumäel teise pärimuskultuuripäeva sisse. Pärast näituse avamist astuvad publiku ette lauljad, tantsijad ja pillimehed nii Saare-, Muhu-, Hiiu-, Setu- kui ka Lätimaalt. Lastele on samal ajal avatud meisterdamiskojad punumiseks, joonistamiseks, voolimiseks, viltimiseks ja ketramisekski.

Samas saavad allameetrimehed proovida oskusi jõu- ja osavusmängudes. Täiskasvanudki võivad mängumurul oma trikke näidata. Kell 19 kutsutakse peresid jõuproovile. Karja pagariäri toob samal ajal degustatsiooniks välja Angla rukkileiva ja teisedki tooted.
Kell 20 süüdatakse jõutuli. Veerand üheksa kutsuvad muusikud Iiukala bändist, Hõpõhõimust ja Laulusõpradest ning lõõtspillimängija Sulev Mägi pidulisi tantsumurule.
Pidu kestab südaööni, millal on üllatustki oodata.

Print Friendly, PDF & Email