Koostöö: Saarelt pärit vanavarakoguja jälgedes

Koostöö: Saarelt pärit vanavarakoguja jälgedes

AJALOORADADEL: Marina Zasetskaja (vasakul) Venemaa etnograafiamuuseumist ja Piret Õunapuu Eesti Rahva Muuseumist Aavikute majamuuseumi õuel.
Foto: Urmas Kiil

Neil päevil viibisid Saaremaal Eesti Rahva Muuseumi (ERM) ja Peterburis asuva Venemaa Etnograafiamuuseumi (VEM) töötajad, et tutvuda Püha kihelkonnast pärit arhitekti, kunstiteadlase ja vanavarakoguja Johannes Gahlnbäckiga seotud paikadega.

VEM-i teadur Marina Zasetskaja ütles Saarte Häälele, et nende muuseumis asuv eesti rahvakultuuri kollektsioon sisuliselt algabki Gahlnbäcki poolt Saaremaalt ja teistelt Lääne-Eesti saartelt kogutud esemetega. “Tõsi, pärast Teist maailmasõda on seda kogu veidi täiendatud, kuid kindlalt võib väita, et Peterburi elanikud tutvuvad Eesti rahvakultuuriga eelkõige Saaremaalt pärit esemete kaudu,” toonitas ja lisas: “Saaremaa rahvariided aga on väga värvirikkad ja nende valik on suur.”

Saaremaal sündinud, kuid suurema osa oma elust Peterburis elanud ja töötanud Johannes Gahlnbäck on muude tegevusvaldkondade kõrval ajalukku veel läinud kui eesti rahvakultuuri kirglik koguja. Vanavara kogumisega tegeles ta umbes sada aastat tagasi ja seda peamiselt oma sünnisaarel, kuid tema tähelepanuta ei jäänud ka Muhu, Hiiumaa ja teised Lääne-Eesti saared. Praegu asuvad tema kogutud esemed ERM-is (ligi 2000 eset) ja VEM-is Peterburis (u 1000 eset).

Marina Zasetskaja lausus, et läinud aastal sõlmisid Peterburis ja Tartus asuvad rahvakultuurimuuseumid koostöökokkuleppe ja selle üheks esimeseks projektiks ongi Gahlnbäcki kollektsiooni korrastamine. Eelkõige puudutab see VEM-i käsutuses olevat 17 kollektsiooni, millest 14 on pärit Saaremaa erinevatest kihelkondadest, kaks Muhust ja üks Hiiumaalt ning Kihnust.

“Meie soov on täpsustada Gahlnbäcki kogutud esemete päritolu, sest aja jooksul on näiteks nende registreerimisel ja dokumentide ümberkirjutamistel moondunud mitmed siinsete külade ja kihelkondade nimed,” selgitas ta. “Lisaks külastasime Gahlnbäcki eluga seotud paiku, pildistasime neid ja veel tutvusime põhjalikumalt ka Saaremaa muuseumi fondidega.”

ERM-i ja VEM-i koostöö tulemusena kavatsetakse tulevikus korraldada näitus Gahlnbäcki kogutud vanavarast, mida võib näha Peterburis, Tartus, Helsingis ja kindlasti ka Kuressaares. Vastates küsimusele, millal võiks see kõik teoks saada, ütles ERM-i teadur Piret Õunapuu, et mitte varem kui kolme aasta pärast. “Näituse juurde tahame koostada ka põhjaliku kataloogi, vaid siis on ju sellel mingi mõte,” lausus ta.
Urmas Kiil

Pikemalt loe Johannes Gahlnbäckist laupäevase Saarte Hääle ajalooleheküljelt.

Print Friendly, PDF & Email