Zetterbergi nali: “Jään paariks aastaks Saaremaale elama”

Zetterbergi nali: “Jään paariks aastaks Saaremaale elama”

VISKAB NALJA: “Aga te kirjutage, et jään nüüd paariks aastaks Saaremaale elama,” utsitab tuntud ajaloolane Seppo Zetterberg, kes, muide, on Eesti asjadel nii minevikus kui ka olevikus silma peal hoidnud üle 40 aasta ning peab Saaremaad väga eripäraseks paigaks.
Foto: Rita Loel

Tuntud ja tunnustatud Soome ajaloolane, Jyväskylä ülikooli professor Seppo Juhani Zetterberg, pidas läinud reedel ja esmaspäeval Kuressaares kokku kolm ajalooloengut. Huvilisi professori loengule jagus suvesoojale vaatamata küllaga.

Zetterberg on lahe ja vahetu suhtleja, kes peab palju Eestist ning nimetab oma 2007. aastal Soomes ning läinud aastal Eestis ilmunud Eesti ajalugu oma elutööks. Huumorisoon on professoril õigel kohal, sest ta torkab õigesse kohta sobilikke repliike lausa varrukast. Ta lisab muigega, et nüüd, kus ta elutöö on valmis, hakkabki ta vist surema.

Tegelikult alustas Zetterberg Eesti ajaloo uurimist novembris 1966, kui ta oli noor ajalootudeng Helsingi ülikoolis. “Nüüd on sellest juba üle 40 aasta,” tõdeb auväärne härrasmees, kes lisaks Eestile uurinud nii Soome, Saksamaa kui natuke ka Venemaa ajalugu.
Zetterberg märgib, et soomlased armastavad küll palju Eestit ja eriti Saaremaad, kuid siiski leiab ta, et paljud tema kaasmaalased väga palju siinsest ajaloost, kultuurist ja poliitikast ei tea.

“Eks see odav kaup ole see prioriteet, miks siia tihtilugu tullakse,” on ta aus, lisades, et ei taha liiga teha ka neile kultuurihuvilistele, kes tulevad Saaremaa ooperipäevadele või Estoniasse ooperit vaatama. “Aga iseenesest on ju tore, kui nad tulevad, näevad, mis siin tegelikult on, me ju oleme naabrid,” arutleb mees, kelle läinud aastal ilmunud mahukat ja kompaktset ajalooraamatut on tänaseks müüdud juba ligi 8000 eksemplari.
“Ma olen kuulnud, et viies trükk tahetakse veel teha,” märgib Zetterberg rõõmsalt, toonitades, et raamatu edu on olnud talle väga suur au ja rõõm.

Saaremaale sattus ajaloolane esimest korda 1988. aasta septembris, mil korraldati sõit Soome ajaloolastele, ajakirjanikele ja muuseumitöötajatele.
“Meie gruppi juhtis toona Lennart Meri, ka Mart Laar oli kaasas,” meenutab ta toonast muinsuskaitse seltsi korraldatud ettevõtmist. Seda, kui palju nüüdseks Saaremaa-käike kokku tuleb, Zetterberg öelda ei oska. Mainib vaid, et viimased viis aastat tuli paus vahele.

Kuid Zetterberg tunnistab, et on alati hoidnud ajaloo lõikes Saaremaal silma peal. Seda on tema arvates oluline olnud teha juba seepärast, et “Saaremaa ei ole tavapärane Eesti”. “Kui me mõtleme, et juba 800 aastat tagasi oli Saaremaa vallutamine sakslastele raske küsimus,” toob ta näite kaugest ajast.
Ajaloolane on ka kogenud, et saarluse eripära väljendub tõenäoliselt kõige enam siinsetes elutingimustes – on ju tema arvates siinsed inimesed isepäisemad ja ajanud ikka jonnakalt omi asju. “Keset merd on ju tingimused ikka olnud raskemad kui mandril,” usub ta.

Täna varahommikul sõitis professor Zetterberg Saaremaalt tagasi Soome. “Kuna sealsed asjatoimetused ootavad,” täpsustas ta, lisades humoorikalt, et kirjutagu me kindlasti lehte, et “tegelikult jääb ta nüüd paariks aastaks Saaremaale elama.”

Print Friendly, PDF & Email