Varakevadest alates on tööpuudus langenud

Varakevadest alates on tööpuudus langenud

 

Töötukassa statistika näitab, et registreeritud töötute arv saavutas Saare maakonnas viimase kümne aasta haripunkti veebruari lõpus, märtsi alguses. Ehkki sellest ajast alates on tööpuudus järk-järgult vähenenud, on see ikkagi kõrgem kui mullu samal ajal. Samas on heaks märgiks asjaolu, et viimastel kuudel on juurde tekkinud alalisi töökohti, mis näitab, et tööpuuduse vähenemine pole seotud vaid suve- ja turismihooajaga.

Iseloomustades olukorda Saaremaa tööturul, ütles Eesti töötukassa Saaremaa osakonna juhataja Kaie Lepp, et positiivsed muutused on märgatavad ja et käesoleva aasta suvekuudel paistab majandusolukord veidi lootustandvam kui mullu samal ajal. “Pidev langus töötute ridades on vaid rõõmustav,” märkis ta. “Meie arvud näitavad, et kuskil maikuust alates on registreeritud töötute arv hakanud kiiresti langema.”

Tekkinud on püsitöökohti

Kuid vastates küsimusele, kas töötute arvu vähenemine on seotud vaid suvega, mil alati on tekkinud hooajalisi töökohti, või on siin tegu pikemaajalise trendiga, mis näitab majanduse tervenemist üldse, jäi Lepp siiski ettevaatlikuks.
Ta ütles: “Tulevikku ma eriti prognoosida ei tahaks. Kindlasti on oma osa siin mänginud suvi, mil Saaremaal kui turismipiirkonnas tekib igal aastal ajutisi töökohti. Kuid samas teeb rõõmu, et viimastel kuudel on meil üpris palju tekkinud ka alalisi töökohti ja selle poolest oleme me teiste maakondadega võrreldes mõnevõrra paremas olukorras.”

Töötukassa Saaremaa osakonna juhataja sõnul on sääraseid alalisi töökohti tekkinud näiteks elektroonikaettevõtetes ja ettevõtetes, mis valmistavad kummidetaile erinevatele tööstusharudele. See omakorda aga näitab, et kasvanud on nõudlus maailmamajanduses, mis annab tööd ka meie ettevõtetele.
“Ühesõnaga, praegu võib küll öelda, et meie ettevõtetel läheb hästi,” jätkas Kaie Lepp. “Selle kinnituseks on kas või see fakt, et selle aasta suvel on paljud ettevõtted muutnud oma käitumist ja näiteks loobunud kollektiivsest suvepuhkusest: tellimusi olevat nii palju, et inimesed peavad olema tööl.”

Kes on Saaremaa töötu?

Rääkides Saare maakonnas registreeritud töötutest, märkis Kaie Lepp, et praegu on siin raske eristada mingit kindlat elanikegruppi. “Mehi ja naisi on enam-vähem võrdselt, samuti on esindatud kõik vanuserühmad,” rääkis ta. “Tõsi, pärast jaanipäeva lisandus töötute hulka palju noori. Kuid see on igal aastal nii, sest koolid lõppesid ja need, kes edasi õppima minna ei kavatse, tulevadki meie juurde töökohta otsima.”

Töötukassa Saaremaa osakonna juhataja märkis, et kui inimene on mingil põhjusel töö kaotanud, siis töötukassasse tasuks pöörduda igal juhul. “Ikka soovitan meie juurde tulla, mõtleme koos midagi välja,” rääkis ta, tõdedes, et need ajad, kus inimesed töötukassat pelgasid, on möödas. “Ei ole see töötukassa selline koht, mida peaks pelgama; kartuse põhjused, seda eriti vanemate inimeste puhul, on pigem inimeses endas, näiteks madal enesehinnang.”


Teadmiseks tööandjatele

Eesti töötukassa Saaremaa osakonna juhataja Kaie Lepp märkis, et ka tööandjad võiksid sagedamini külastada nende kodulehekülge. “Hiljuti tegi see läbi uuenduskuuri ja nüüd on seal hästi palju teavet,” rääkis ta.

“Tööandja saab meie kodulehekülje kaudu ära teha mitmed töötukassaga seotud protseduurid, ilma et ta ise peaks tulema meie kontorisse.”
Nii näiteks on töötukassa uuendatud koduleheküljel võimalik registreerida vabad töökohad, palgatoetuse soovid jpm. Tööandjal tuleb lihtsalt täita vastavad lahtrid ja märkida, et tegemist on Saare maakonnas asuva ettevõttega.

Ülejäänu eest hoolitseb juba töötukassa Saaremaa osakonna ametnik, kes võtab tööandjaga ise ühendust.

Print Friendly, PDF & Email