Mees soojustab lambavillaga maja (10)

Mees soojustab lambavillaga maja

HEA JA ODAV SOOJUSTUS: Herman Aus otsustas kodu soojustada lambavillaga ja soovitab seda ka kõigile teistele.
Fotod: Egon Ligi

Salmele oma elamist ehitama hakanud noorperele tuli mõte valida oma kodule looduslik soojustus ning noored otsustasid selleks kasutada lambavilla.

“Idee sain internetist,” kinnitas loodussõbralikku materjali pooldav Herman Aus, kes kolis oma isakoju Salmele umbes aasta tagasi.
Bulgaarias pere loonud noormehe sooviks oli, et tema tütar sünniks Saaremaal ning seetõttu otsustati endale isakodu hoovile väike elamine rajada.

Kuna varsti on oodata ka teise lapse sündi, otsustasid noored mõneks ajaks Salmele elama jääda.
Ettevõtlik noormees asus internetist materjali otsima ning juured.ee kodulehelt leidis mitmeid soovitusi, mis räägivad erinevatest alternatiividest ja soojustusviisidest.
“Tegime siia raami alla, nagu ikka tavalise soojustuse teeks, siis topin selle villa täis ja panen paberi peale,” seletas Herman, kelle sõnul ei ole see sugugi raske ning pealegi tuleb vill tunduvalt odavam kui muu soojustusmaterjal.

“Hinnavahe on märkimisväärne,” kinnitas mees, lisades, et viskab villale natuke lupja vahele, et seda ka kindlalt näriliste eest kaitsta.
“Närilistele lubi ei meeldi, see ärritab,” selgitas Herman, kelle sõnul leidub villa Saaremaal küll ning nende inimeste puudust, kes seda müüvad, ei ole. “Üsna palju on mulle kuulutuse peale helistatud,” ütles ta, soovitades seda soojustusviisi ka teistele.

Kodulehel juured.ee kirjeldatakse, kuidas pesemata vill koju tuues esiti haises, kuid pärast mõnepäevast tuuldumist oli sõnniku lõhn asendunud lanoliini lõhna ehk lambavilla lõhnaga.
Eesti lammaste villast jääb kasutamata väga suur osa. Lambatalunike sõnul viskavad nad villa lihtsalt minema või koguvad kottidesse paremaid päevi ootama.

Kodulehel juured.ee märgitakse aga, et tegemist on väärtusliku ressursiga, mida saab kasutada ka oma kodu soojustamisel.
Pesemata vill tundub katsudes rasvane, kuid soe. Vanarahva tarkustele tuginedes võib kindel olla, et pesemata villas koi ei ela. Soojustamisel kasutatav lambavill peabki jääma pesemata, sest siis säilib ta hästi. Siiski soovitatakse lambavillale lisada looduses kasvavat koirohtu, sest tõenäosus siiski on, et ükskord tuleb koi ka pesemata villa.

Lambavilla soovitatakse kasutada nn hingavates konstruktsioonides, seal töötab vill kõige paremini. Isegi villa mõningase märgumise korral säilivad tema soojustusomadused.
Villakilo keskmine hind, mida küsivad juured.ee andmebaasis olevad talunikud, on 5–10 krooni.

Print Friendly, PDF & Email