Saatuslik juuli 1940 – ENSV teke (1)

Saatuslik juuli 1940 – ENSV teke

 

Tänase lehe ajalooküljel jätkame sündmuste vaatlemist, mis leidsid aset saatuslikul 1940. aastal. 19. ja 26. juuni Saarte Hääles oli juttu sellest, mis toimus seitse aastakümmet tagasi juunikuus: tuletagem meelde, et 17. juunil 1940 algas Nõukogude okupatsioon ja 21. juunil oli president Kontsantin Päts Nõukogude Liidu survel (sündmusi siin dirigeeris Stalini käsilane Andrei Ždanov) ametisse kinnitama uue nn juunikommunistide valitsuse eesotsas Johannes Vares-Barbarusega. Selle koosseisus oli ka kolm saarlast (vt 19. juuni SH). Täna jälgime seda, mis toimus juulis. Peamiseks allikaks võtame tookordse Saaremaa ainsa ajalehe Meie Maa. Kuna tsensuur oli veelgi tugevnenud (pressivabadusest ei saa Eestis rääkida ka 1930-ndate II poolel), siis püüan omalt lisada ka mõningaid selgitusi.

Esimestes ametlikes teadaannetes lubas Vares-Barbaruse valitsus, kuhu algselt kuulus ka kolm saarlast, et Eesti oli, on ja jääb iseseisvaks. Kui aga lugeda tollast Meie Maad ja seal avaldatud ametlikke teateid (see oli valdav materjal), siis tundub, et elanikkond uue valitsuse võltsoptimismi ( või teadlikku valet, ei oska öelda) ei jaganud. Inimesed said ju aru, et de facto oli uus valitsus tekkinud Moskva surve tõttu ja seepärast ilmus lehes rohkesti teateid, kus peeti vajalikuks võitlust kuulujuttude levitajate vastu.

Moskva teadmatus

Kui analüüsida 1940. aasta suvesündmusi, jääb mulje, et ega Moskvaski kohe teatud, mida vastokupeeritud (toimunud oli see Prantsusmaa sõjasündmuste kattevarjus) Baltimaadega peale hakata ja milliseks kujuneb nende seisund tulevikus. Üks võimalus oli muuta nad marionettriikideks (nn Mongoolia tee), kuid meid tabas palju rängem saatus.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Telli leht siit

Print Friendly, PDF & Email