Saarte Koostöökogu andis erandkorras toetust silotehnika ostuks

Ehkki Leader-meetme alt ei toetata põhimõtteliselt põllumajanduslikku otsetootmist, õnnestust Koigi küla loomakasvatajal Mihkel Kääridil saada meetmest ligemale 170 000 krooni toetust silotehnika ostuks.

MTÜ Saarte Koostöökogu tegevjuht Koit Kelder ütles Saarte Häälele, et Kääridi taotlus põhjustas hindamiskomisjonis tõsise arutelu, sest põllumajandustehnika soetamiseks näeb maaelu arengukava ette hoopis teisi meetmeid. Kääridi taotlus leidis rahuldamist eelkõige põhjusel, et sellega kaasneb piirkonna põllumeeste koostöö ning uue vajaliku teenuse loomine piirkonda.

Ühtlasi on silotehnika omanikul kohustus soovijate olemasolu korral seda teenust välja müüa. Praegu valitseb Koigis olukord, kus naabruses tegutsevad suured põllumajandusühistud võimaldavad oma tehnikat teistel kasutada sageli alles siis, kui õige aeg silotegemiseks on möödas.
Koit Kelder selgitas, et kui Mihkel Käärid oleks toetust küsinud ainult iseenda jaoks, poleks tema taotlus kvalifitseerunud. Lisaks Mihkel Kääridile hakkavad silotehnikat kulupõhiselt kasutama veel kolm Koigi küla loomakasvatajat.

Teine argument taotluse rahuldamisel oli Kelderi sõnul see, et Mihkel Käärid kui veterinaar poleks oma loomapidamise mahu juures silotehnikale investeeringumeetmest toetust küsida saanud. Kelder tõdes, et kuigi Leader-meede pole põllumajandusliku otsetootmise toetamiseks mõeldud, pole antud juhul ka midagi ette heita. Kindlasti ei saa aga Leader-meetmest tehnika soetamiseks toetust põllumajandustootja, kelle käive tuleb 100 protsenti põllumajandusest.

Edaspidi tuleb Koit Kelderi sõnul sarnase taotluse rahastamine kõne alla ainult juhul, kui alternatiivset toetusmeedet ei ole, ent teenuse järele on piisav nõudlus ja sellega kaasneb koostöö.
Mihkel Kääridi sõnul koostasid nad toetuse saamiseks partnerlus-koostöölepingud, mis sobis nii PRIA-le kui Saarte Koostöökogule. “Kui külamehed saavad ühte asja koos teha, siis see edendab kohalikku elu,” rääkis Käärid. “Ühel on üks traktor ja teisel teine ja nii saab kambapeale silo tehtud,” lisas ta.

Print Friendly, PDF & Email