Saare naised valmistavad ainsana mahejäätist (3)

Kaarma vallas asuva Kiratsi küla naised valmistavad Eesti ainsat talujäätist, mida sisu poolest võib ka mahejäätiseks nimetada.

Kes juhtub Saaremaal Upa–Leisi maanteed pidi sõitma, võiks kinni pidada Kiratsi külas Saksa Poes, vahendas Maaleht. Kui veab, saab sealt osta hõrgutavat mahepiimast valmistatud jäätist mahemaasikatega.
Teadaolevalt on saare naised praegu ainsad, kes suudavad ostjatele sellist mahemaiust pakkuda. “Meil ei ole veel korralikku masinat, valmistame talujäätist nii pisikese seadmega, et nimetame seda ise päkapikumasinaks,” naeris Kiratsi külavanem Sulvi Munk.

Ta selgitas, et kuna olemasoleva seadmega saab korraga valmistada vaid viis liitrit jäätist, pole suurest kauplemisest veel juttugi.
“Meil on praegu mahejäätist nii vähe, et pigem tasub seda otsida laupäeviti Kuressaare turult kui Saksa Poest,” märkis Munk.
Sulvi Munk, kes ühtlasi on ka üks Saksa Poe omanikke, selgitas, et jäätiseseadme on nad saanud MTÜ-lt Saare Mahe.

Viimane kasutas seda Kuressaare maherestoranis, mis praegu on suletud. Mahepiim tuleb naaberküla Meedla taluperenaise Liia Sooääre maakarja lehmade piimast.
Sooääre Uustla ökotalu 21 lehmalt läheb ülepäeviti kombinaati 600 liitrit mahepiima.

“Kui külanaised hakkavad jäätist tegema, siis võtavad minu käest lüpsisooja piima, kuumutavad seda oma töötlemisruumis veelgi, pastöriseerivad, segavad jogurtiks, alles siis tehakse jäätist,” rääkis Sooäär.
Ka maasikad, mida segatakse jäätise hulka, on mahedad – Pöide vallast Koplimäe mahetalust.

Print Friendly, PDF & Email