Baltic Agro tegi hinnapakkumise 2011. aasta rapsisaagile

AS Baltic Agro pakub esmakordselt Eesti viljakasvatuse ajaloos põllumeestele võimalust lüüa lukku järgmise aasta rapsisaagi kokkuostuhind.

AS Baltic Agro viljalepingute tootejuht Lea Korem ütles Saarte Häälele, et 2011. aasta rapsi eest pakutakse praegu hinnaks 5000 krooni tonn. Kui vaadata, et hetkel pakutakse rapsitonni eest 5300 krooni, siis võib hinna fikseerimine 5000 peal tunduda Koremi sõnul küll rumalusena, kuid samas ei pruugi hinnatõusu põhjustanud põuad ja üleujutused järgmisel aastal korduda.

Kui aga lähtuda sellest, et rapsi puhul muutub hind kasumlikuks 4200 krooni juures, siis on 5000 krooni ikkagi suhteliselt hea hind, rääkis Korem. “Talirapsi külvini on jäänud kasinalt kuu aega, seega annaks mingisuguse koguse hinna fikseerimine teatava kindluse, kui palju talirapsisse sügisel investeerida,” lisas Korem, kelle sõnul on esimesed huvilised juba ka olemas. Koremi sõnul ei lepita 2011. aasta rapsihinda kokku tavapärase SMS-pakkumise meetodil, vaid agendi ja põllumehe läbirääkimise teel.

Valjala talunik Toomas Tänav ütles, et ta ei soovi 2011. aasta hinda täna veel fikseerida. “See on liiga kauge asi, tahaks loota, et hinnad on järgmisel aastal veel paremad,” sõnas Tänav. Taluniku sõnul ei söanda ta võtta kohustusi saagile, mille kasvatamiseks pole ettevalmistused veel alanudki. “Kui sa pärast kohustusi ei täida, on trahvid suuremad, kui see asi väärt on,” põhjendas ta.

Valjala talunik Jaan Sink ütles, et kokkuostja pakkumine näitab, et majandus on teel ülesmäge ning päevakorda tuleb taas biodiisli valmistamine. Teine asi on see, et põhilise osa Euroopa rapsisaagist annab taliraps, kuid arvestades üleujutustega Euroopas, on sügiskülv tänavu kindlasti häiritud. “Kokkuostjad ei teeks endale kahjulikku tehingut, juba see on minu jaoks signaal,” sõnas Sink, kes ennustab 2011. aasta rapsi kokkuostuhinnaks vähemalt 6000 krooni tonni eest.

Print Friendly, PDF & Email