Vastukaja: Linnapea eksis nelja aastaga

Vastuseks 13. juulil Saarte Hääles ilmunud artiklile “Titeranna esindushoone avati musklimeeste katusešõuga”

Meie linnapea Urve Tiidus ajas ajalehes ja televiisoris natuke lorajuttu. Ta rääkis nõnda, et 70 aastat pole Kuressaares rannahoonet olnud. See on vale jutt, sest 1944. aastal lasid venelased lennuki pealt vana kohviku põlema. Rannahoone, kus olid riietusruumid, selle põletasid ära Läti sõdurid. Lätlased elasid seal, kus praegu on Tivoli plats, telklinnakus ning seal tegid nad rannahoone laudadest omale kütet.

Me käisime sõbraga tihti rannahoones, sest meil oli palju seal vajaolevaid toidutalonge. Mu sõbra isa töötas tolleaegses maavalitsuses, kus neid tšekkisid välja anti, aga kuna meie olime parajad põngerjad, siis sealsetes prügikastides sorimine oli meie jaoks käkitegu. Sealt saimegi toidutšekke. Rannakohvikus sai nende eest liha- ja moosipirukaid, piima ja teed sahhariiniga. Käisime ikka iga päev seal söömas.

Kui linnapea seda rannakampaaniat tegi, siis ma rääkisin talle ka selle jutu ära, et kuidas seal kõik oli mere ääres tol ajal ja kui puhas seal vesi oli.
Oi, see rannamaja töötas väga ilusasti, kaks ujulat oli: üks meeste sissekäik, teine naiste oma. Ujulakäigud võeti alati lahti igal aastal ja kõik oli väga kena, nii et linnavalitsus töötas väga ilusti ka tol ajal tegelikult. Aga see oli alles täitsa 1944. aasta lõpu poole, kui rannakohvik põlema lasti. Suvel töötas ta veel täiesti ilusasti. See jutt, et 70 aastat pole rannahoonet olnud, see ei pea paika. Nelja aasta võrra oli see number vale, mis linnapea ütles.

Juhan Steinberg
kuressaarlane

Kuressaare rannakohvikutest ja rannahoonest oli pealkirja “Kaks maailmasõda – kaks põlema pommitatud rannakohvikut” all pikemalt lugeda tänavu juunis ilmunud ajakirja Oma Kodu 28. numbrist.

Print Friendly, PDF & Email