Turul on hapukurgiaeg

Turul on hapukurgiaeg

NÕUTUD KAUP: Värsked hapukurgid kadusid turuletilt kiiresti.
Foto: Egon Ligi

Kuressaare turul on maasikad läbi ja juba on kohal esimesed koduselt soolatud hapukurgid.

“Maasikad lõpetame selle nädalaga ära,” ütleb Elve Kaalist, kes sel suvel oli turul üks põhilisemaid maasikamüüjaid. Eile hommikul vara müüs ta veel mõned kastid marju kilohinnaga 50–75 krooni. “Saak oli tänavu poole väiksem ja viimased marjad võttis põud ära. Väike mari vanas istanduses lihtsalt kuivas ära.”

Aga ei jäta Elve oma maasikaäri ära ühti. Ütleb, et vana istandus sai likvideeritud ja uus juba rajatud. Praegu on Elve müügiletil värskeid herneid (50 kr kg) ja värskeid kartuleid (20 kr kg).
Kõrvallauas müüv Kalev, kes samuti küsib kartuli eest 20 krooni, peab normaalseks, et kartuli hind tasapisi langeb. Ent Kalevi hapukurgipurk – kurgid Kullamäe mamma retsepti järgi – on juba peaaegu tühi. Viimane ostja saab viis viimast – 40 krooni kilo.

Aga muhe müüjapapi lohutab, et homme tuleb uus purk, mis mammi juba vädima pannud. Turul on veel paar müüjat, kes ostjaid hapukurgiga ligi meelitavad – ühel 35 kr kilo, teine müüb 8 krooni tükk.
Olev müüb Sauvere metsadest pärit kukeseeni 130 kr kilo. Ütleb, et on lahti saanud vaid ühest karbist. “Kannatust peab olema, nii turul kui metsas,” rõhutab pensionär. “Kuskilt peab ju lisa teenima… Poiss on töötu, naine suri ja kolmetoaline korter maksta.” Seda on mees ka tähele pannud, et rahvas ostab tänavu tunduvalt vähem.

Kukeseeni müüv Sirje kurdab samuti, et kaup läheb kehvasti. “Ma pole täna veel mitte ühestki karbist lahti saanud.” Tema sõnul loeb Kuressaare turul see, millise koha saad. Sirje teab rääkida, et meesterahvas, kel müügilaud eespool, on juba päris korralikult teeninud.
Turult saab värsket saaremaist mett, pooleliitrine purk 110 kr, mureleid 75 kr kilo, metsmaasikaid 150 kr liiter, vaarikaid (20 kr tops), noorte ja mahlaste porgandite kimp maksab 10 krooni.

Mees, kes ostab värsket kurki, räägib vene keelt. On Andrei ja tohter Peterburist. Andrei räägib, et on esmakordselt Eestis ja puhkab praegu perega Meri spaas. “Meile väga meeldib. Siin on ilus loodus, väga ilusad ilmad ja ilus linn on teil. Ainult üks asi, mis häirib – liiga palju autosid! Ja meil Piiteris on neid veel rohkem.”

Mees lisab naljatamisi, et ei tema kartnud Eestisse tulla ühti, tema lausa armastab eestlasi ja väga. Ostab oma kurgid ja värsket tilli ka, jutustab müüjaga ning põrutab minema. Järgmine ostja räägib juba soome keelt…
Panen tähele, et müügilaudadel pole veel kroonihinna kõrval eurohinda, kuigi kõik kaubamüüjad kinnitavad, et eurosid võtavad nad vastu hää meelega.

Print Friendly, PDF & Email