Facio jäi Kallemäe kooliga jänni (15)

Facio jäi Kallemäe kooliga jänni

MURE KOOLI PÄRAST: Kallemäe kooli direktor Arvi Liik (vasakul) on ehitaja peale vihane, sest asjad venivad ja kooliaasta alguseks ei saa ehitus valmis. Facio Ehituse kohalik objektijuht Tarmo Piipuu aga rahustab: jõuab küll.
Foto: Peeter Kukk

Ehkki eile pidi valmis olema Kallemäe koolimaja juurdeehitus, on olukord ehitusplatsil enam kui lootusetu. Kooli direktor Arvi Liik iseloomustab pilti “nagu Hiroshima” ning on kaotanud igasuguse lootuse, et lapsed 1. septembril värvilõhnalisse ja valgusküllasesse koolimajja tulla saaksid.

“Kui esimese õppeveerandi lõpuks tehtud saab, on hea,” on Liik käega löömas.
Tema sõnul on ehitaja, aktsiaselts Facio Ehitus, andnud lubadusi, mida täita ei ole suutnud, olgu või hankelepingu tähtajast kinnipidamine.
Koolijuht ütleb, et ega see pole ka ime, kui 40-miljoniline objekt lubatakse valmis ehitada 18,9 miljoni krooniga.

Võtmed ehitaja eest peitu

Kui algul oli jutt, et kõigepealt ehitatakse uus osa valmis ning siis hakatakse vana lõhkuma, otsustas ehitaja teisiti ning nüüd ollakse direktori sõnul seisus, kus kooliaasta alguseks pole lootustki normaalseid õpitingimusi saada.

“Panin viie klassi võtmed oma tasku, et lõhkujad sinna ei pääseks ja meil oleks mingisugusedki ruumid olemas,” on pidanud Liik resoluutselt tegutsema. “Meil on siin praegu hoone esimesel küljel aknad eest ära, veesüsteem väljaehitamata ning kanalisatsioon lõpetamata,” loetles ta tegemata töid, lisades, et nüüd, mil ehituse algusest on möödas viis kuud, hakkavad alles müürid kerkima.

Liik arvab, et peamiseks põhjuseks ongi Facio madalad hinnad. “Ehitajaid ei jätku, olen seda siin näinud, mõned tulevad vaatama, kui jutt raha peale läheb, siis minnakse kohe minema,” räägib ta.

Asenduspinnad välistatud

Küsimusele, kas Kallemäe kooli lastele ei saaks esimeseks veerandiks mingeid asenduspindu leida, vastab koolijuht: “See on absoluutselt võimatu! Meie lapsed tahavad kolm korda päevas süüa, ega me ei saa neile pottidega järele sõita!” Koolisöökla ja osa õpilaskodust on praegu alles, muidugi, kui kanalisatsiooniga valmis jõutakse.

“Eks me 1. septembri aktuse peame klassiruumis pidama,” ohkab hallipäine direktor, kes oma elus on igasuguseid asju näinud, kuid praegust ehitaja suhtumist peab uskumatuks.
Ning ega ta veel pole ka mõelnud, mis sellise kooliaasta alguse peale ütlevad päästeamet ja tervisekaitse.
Et Kallemäe kool on riigikool, siis haldab koolimaja Riigi Kinnisvara aktsiaselts, mille investeeringute ehituse projektijuht Peeter Malken lubab teha kõik, et kool saaks sügisel siiski alata.
Facio Ehituse juhatuse esimees Riho Kalve on kindel, et kooli juurdeehitus valmib kooliaasta alguseks.

Tehnilised probleemid

“Ehitus on veninud mitmete tehniliste probleemide tõttu. Näiteks alles hiljuti otsustati, et koolihoone saab ökonoomse maakütte, mida asuti projekteerima. See on omakorda takistanud küttesüsteemide ehitamise alustamist,” märgib Kalve vastuskirjas Saarte Häälele.
Ta lisab, et tänaseks on olulised otsused koolihoone projektis suuremas mahus tehtud ja olulisi töötakistusi enam ei ole. Vana koolihoone valmib Kalve sõnul teise õppeveerandi alguseks.

Küsimustele, kas ajajänni jäämise põhjus võib olla ehitajate nappus ja rahapuudus, Kalve ei vastanud.
Ehitusfirma kodulehel seisva Kallemäe kooli ehituse projektijuhi Kaarel Prikki kontakte kodulehelt enam ei leia, arvuti lööb ette hoopis tema tööotsimiskuulutuse CV. Praeguse ehituse projektijuhi Tarmo Pintsi telefon oli aga eile levist väljas.

Print Friendly, PDF & Email