Vilsandil absoluutne kuumarekord

Vilsandil absoluutne kuumarekord

SUUR SOE: Suure suvesoojaga ei jää üle muud, kui riideid veidi vähemaks võtta. Vilsandi majaka all päev enne soojarekordi mõõtmist (vasakult): Argo Rahnik, Ain Lember, Karl Teär ja Koit Kull.
Foto: Raul Vinni

Üleeile kella 15–16 vahel näitasid termomeetrid Vilsandi ilmajaamas koguni 32,1 soojakraadi, mis tähistab seal läbi aegade soojemat ilma.

“Jube kuum oli küll,” märkis Vilsandi ilmajaama töötaja Karl Teär Saarte Häälele, lisades, et veidi leevendas kuumust kerge tuul.
Senine absoluutne kuumarekord Vilsandil oli 31,0 kraadi, juulikuu maksimum püsis 2003. aasta juulikuu viimasest päevast ning seda tähistasid 30,8 kraadi.

Saarte Hääle ajakirjanikud käisid Vilsandil päev varem vaatamas, kuidas saavad kuumusega hakkama Saaremaa Ökoküla lambad, ning juba siis oli Vilsandil väga palav, kuigi termomeeter näitas veidi alla 30 kraadi. Samas oli Käkisilmas, kust läheb otsetee Vilsandile, veetemperatuur lahesopis veidi vähem kui 30 kraadi.

Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituudi (EMHI) andmetel jäid muudes Saare maakonna mõõtmiskohtades senised rekordid murdmata.
Eestisse viimastel päevadel üle 30-kraadise õhusooja toonud kuumalaine kestab ilmajaama teatel ka neljapäeval.
BNS vahendas, et EMHI andmetel ulatub maksimaalne õhutemperatuur lähipäevil 30–33 ning ööpäeva keskmine kuni 27 kraadini, mis on ligi 10 kraadi selle aja kliimanormist kõrgem. Samuti püsib Eesti metsades suur tuleoht.

Eesti absoluutne kuumarekord pärineb 1992. aasta 14. augustist, kui Võrus mõõdeti õhusooja 35,6 kraadi.

Print Friendly, PDF & Email